Plísní prolezlý byt s odpojenou elektřinou obývá spolu se svými šesti dětmi třicetiletá Světlana Ščuková. Kousek od ní žije v malém finském domku další mladá matka, která má dětí dokonce devět. Právě nyní je navíc opět v očekávání. Takto početné romské rodiny dnes zabírají většinu domků v bývalé hornické kolonii Bedřiška.

Ta se rozprostírá v poměrně klidné a zelené lokalitě kousek od areálu Ferony. Ideální místo k žití to však dávno není. Kromě toho, že si majitelé okolních firem stěžují na vandalismus a rostoucí agresivitu místních dětí, se všude kolem válí hromada odpadků. Tedy přesněji - válela až do uplynulé soboty.

Počátkem víkendu totiž zdejší obyvatelé vyfasovali od radnice Mariánských Hor a Hulvák hrábě a lopaty, byly jim přistaveny velkoobjemové kontejnery a začala akce, která by se dala nazvat Jarní úklid v romském ghettu.

Donutit nepořádné občany k úklidu se tímto způsobem rozhodl starosta obvodu Radomír Michniak( ODS). „Kdyžsi tadyudělajípořádek sami, snad si toho budou i vážit. Určitěje to lepší způsob,než aby to nechala uklidit radnice. V létě celou akci vyhodnotíme a uvidíme, jestli jsou schopni si vlastnoručně udělaný pořádek udržovat,“ sdělil starosta Michniak a dále vysvětlil, jak se zde vůbec tolik odpadků mohlo nahromadit.

„Počet zdejších obyvatel není možné spočítat, protože ne všichni jsou k pobytu přihlášeni. Tím pádem tady i málokdo platí odpady. No a pak tady mají jednu popelnici, která zkrátka odpad vyprodukovaný desítkami osob nemůže pohltit.“

Do úklidu kolem svýchdomů se tak v sobotu pustily desítky místních Romů. S největší vervou uklízely děti, kterým tato činnost jako by připomínala nějakou exotickou hru. Do kontejneru padala jedna lopata plná smetí za druhou a v Bedřišce bylo najednou čisto.

A proč si vlastně Romové nezametou sami od sebe před svým prahem častěji? Se specifickým vysvětlením přišel jedenzmístníchstarousedlíků. „Cikán, gadžo, cikán, gadžo - tak by se to mělo střídat. Kdyby jeden dům obývala bílá rodina a druhý romská, bylo by tady lépe. Někteří zdejší lidé si totiž rádi vypijou a pak na všechno kašlou, ale tak by měli ze sousedů respekt a řekli by si - ten má kolem domku hezky, tak já si uklidím a budu mít taky,“ přiblížil svou teorii starší Rom.