Mohutné monstrózní stavby ze železobetonu hyzdí krajinu pod Beskydami již více než dvacet let. V roce 1985 je na Papratné ve Frenštátě pod Radhoštěm nechal vystavět podnik OKD, jako ubytovny s kapacitou 900 míst pro horníky, kteří se měli do města nastěhovat při případném otevření Dolu Frenštát. Jeden z objektů měl sloužit jako nemocnice. Doly se ale neotevřely a stavby chátraly a stávaly se skutečným strašákem.

Bylo několik plánů, jak s nimi naložit, ten poslední snad vyjde. Již řadu měsíců město Frenštát pod Radhoštěm jedná s majitelem, společností RPG RE Commercial, o jejich odstranění. Začátek roku již přinesl první náznaky, že by se tak mohlo letos stát, nyní se vše začíná blížit realitě. Na posledním jednání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm, ve čtvrtek 23. června, přinesl dobré i veselé zprávy v této záležitosti zastupitel Karel Míček, jenž byl kdysi pověřen jednat s majitelem hotelových domů za město.

Míček nejprve začal poněkud nezvykle. „Z hotelových domů si udělali hotel rorýsi a chráněné druhy netopýrů, což znamená ve svém konečném dopadu, že bourací práce, které měly začít patnáctého července, jsou včerejším rozhodnutím CHKO Beskydy pozastaveny,“ sdělil Míček. Vzápětí ale dodal, že by mohly začít již 1. srpna. Demolice hotelových domů by měla trvat celkově patnáct týdnů. „Zhruba do konce listopadu by to mohlo být, což není špatná zpráva,“ poznamenal Míček.

Starostka Frenštátu pod Radhoštěm, Zdeňka Leščišinová ocenila, že se město betonových monster zbaví již letos, s povděkem přijali informaci i další zastupitelé. Pouze Petra Šmajstrlová vyjádřila jisté obavy. „Mám velkou radost z toho, že se to děje a zároveň mám obavy, protože my bydlíme naproti asi padesát metrů. Jsou tam pěkné domky a neumím si představit, jak to bude vypadat. Prosila bych odbor životní prostředí, aby nám dal patřičné informace. Abychom věděli, na co se máme připravit. Jak se to bude demolovat, jak se bude zajišťovat odvoz materiálu, a podobně,“ řekla Šmajstrlová.

Míček ji ujistil, že detaily se připravují již čtyři měsíce a že odbor životního prostředí bude přísný. „Nebude žádný odstřel, bude to dělat firma, která má na tyto věci speciální stroje,“ poznamenal Míček. Přítomné uklidnila také Marie Chromčáková, vedoucí Stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Už jsme společně dohodli podmínky. Bude se to skrápět, speciálními jeřáby se oddělí beton od železa, a bude se to odvážet z místa, a drtit jinde,“ naznačila Chromčáková.

Tiskový mluvčí Realitní skupiny společnosti RPG, Petr Handl, pro Novojičínský deník potvrdil, že demoliční práce by měly začít v letních měsících. „Ještě ale není podepsaná smlouva s firmou, která by to měla realizovat, tak nechceme zveřejňovat podrobnosti, abychom něco nepředběhli. Ale je pravda, že v létě by se to mělo začít demolovat,“ doplnil Handl.