A výsledkem jsou svatební roušky, které mají v salonu Paris v centru Ostravy. Třeba s ručně našitou krajkou i perličkami. Anebo designové, co ladí se svatebními šaty a obleky.

Ochrana obličeje ve stylu westernového desperáta či uličního lupiče přestává být s pokračujícím nouzovým stavem v kurzu. Nemluvě o běžné lékařské ústence na jedno použití.

„Zpočátku lidé řešili pouze ochranu a teď přichází druhá roušková vlna, požadují i určitý vzhled a komfort. Ty původní hrůzy z hader vyhazují,“ vysvětluje Renáta Baková ze Svatebního salonu Paris působícího v centru Ostravy od roku 1991. V koronové době tady krejčovské dovednosti zužitkovávají zejména při šití roušek.

„Začali jsme s výrobou pro nemocnice a firmy, něco jsme rozdali a taky je prodáváme. Obyčejné za padesát korun, designové pak za stovku,“ pokračuje s tím, že našito mají ve třech lidech nejméně tři tisícovky kusů. V poslední době dělají právě ty „módní“ a využívají i amerických látek – kromě lepšího vzhledu se v nich lépe dýchá.

„Růže, kočky, maskáče, vesmírné vzory, co dokonce ve tmě svítí,“ popisuje provozovatelka svatebního salonu různé motivy. Poté, co vystavují jednu svatební (s ručně našívanou krajkou a perličkami zdobenou) roušku, objevuje se zájem i o tento netradiční doplněk. První si pro jistotu kupuje nevěsta plánující vdavky uprostřed léta.

„Jiná chtěla sladit roušku se svými svatebními šaty a donesla nám kousek látky z ženichova obleku. Abychom ušili vystylovanou i pro něho,“ uvádí Baková. V důsledku všeho se objevuje nápad vyrobit pro pány s rouškami ve stejném designu i motýlky s kapesníčky do svatebních sak. Vše třeba v modrobílém puntíkovaném vzhledu…

„Neřeší to jen nevěsty a ženichové, ale také svědkyně. Nikdo sice neví, zda ještě bude v létě roušku potřebovat, ale chtějí je. I kdyby se v nich měli pouze vyfotit, kdy jindy se to může na svatbě stát?“ dodává provozovatelka salonu Paris zakládající si na tom, že jejich desingové ochrany tváří odpovídají cenou obyčejným z automatů.