V polovině května rektor Václav Snášel vynesl dlouho očekávaný verdikt. Ekonomická fakulta se do roku 2022 přestěhuje z centra města do univerzitního kampusu v Porubě, kde stát zaplatí výstavbu nové budovy za 500 milionů korun.
Padla tak možnost stávající a památkově chráněnou budovu fakulty na Sokolské třídě v centru města zrekonstruovat, a to i přesto, že také tuto investici (420 milionů korun) by opět uhradil stát.
Univerzita se rozhodla pro centralizaci fakult a výhody plynoucí z možnosti navázání větší mezifakultní a mezioborové spolupráce. Rozhodnutí však veřejnost, ale i samotnou univerzitu názorově rozděluje. Kritici stěhování ekonomické fakulty mluví hlavně o další velké ráně pro samotné centrum města.
Historie Ekonomické fakulty VŠB-TUOEkonomická fakulta VŠB-TUO byla založena v roce 1977 a od svého vzniku, tedy více než čtyřicet let, sídlila v téže budově na Sokolské třídě jako dnes. V prvopočátcích fakulty na ni bylo možné studovat tři obory – ekonomiku a řízení průmyslu, řízení a plánování národního hospodářství a také systémové inženýrství. Tyto obory studovalo v prvním roce 1180 studentů denního studia a 155 studentů při zaměstnání.
Počet studentů i nabídka oborů neustále narůstaly. Před lety fakultu navštěvovalo na sedm tisíc studentů, dnes je trend opět opačný – studentů „ekonomky“ je zhruba 2800. I s ohledem na to univerzita vidí cestu v propojení oborů a fakult i nabídce dalších možností v kampusu.
Fotogalerie: Ekonomická fakulta VŠB-TUO
ANKETA DENÍKU:
Jak vnímáte rozhodnutí VŠB-TUO přesunout ekonomickou fakultu do porubského kampusu?
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje (ANO), bývalý rektor VŠB-TUO:
„Soustředění všech pracovišť univerzity do jednoho areálu považuji za přínosné v mnoha směrech. Přestěhování fakulty nabídne intenzivnější mezioborovou spolupráci nejen ve vzdělávání, ale také v oblasti vědy a výzkumu. V kontextu mezifakultní spolupráce se mi jeví koncentrace všech studentů, pedagogů i vědců do jednoho místa velmi konstruktivní.“
Tomáš Macura, primátor města Ostravy (ANO):
„Rozhodnutí pana rektora, které je prezentováno jako definitivní, mě osobně zklamalo. Snažili jsme tomu zabránit nejenom věcnými argumenty, ale také nabídkou pomoci ze strany města pří řešení konkrétních provozních potřeb fakulty. Chápu sice, že tímto rozhodnutím se univerzita snaží řešit své interní problémy, zejména dlouhodobý a výrazný pokles studentů, považuji je však za špatné nejenom pro město, které přitom dlouhodobě školu podporuje, ale i pro samotné studenty.“
Lumír Palyza, opoziční zastupitel Ostravy:
„Mně se vize přesunutí fakulty do Poruby líbí. Kampus by mohl mít dynamiku a získat ten opravdový náboj vysokoškolského kampusu. Věřím, že se s tím centrum města vypořádá, Fakulta umění a sportu Ostravské univerzity jsou toho příslibem, navíc se po studentech mohou uvolnit tolik žádané ubytovací kapacity.“
Lukáš Semerák, ostravský radní za hnutí Ostravak:
„Je to špatné rozhodnutí, které od sebe oddělí obě vysoké školy ve městě a hlavně jejich studenty. Kvalita studentského života je pro mladé mnohdy rozhodující při volbě města, kde chtějí studovat. A studenty Ostrava chce a potřebuje. Dále nesouhlasím s trendem výstavby na zelené louce namísto opravy historické budovy s tradicí. Pokud vím, tak fakultě výrazně klesl počet studentů, tímto krokem trend ještě posílí. Trochu mi to připomíná rozvoj letiště v Katowicích a v Ostravě. My jsme investovali do betonu, Poláci první letiště „rozlítali“ a teprve následně opravili. Dneska většina z nás, co v regionu žijeme, létáme z Polska.“
Miroslav Svozil, opoziční zastupitel Moravské Ostravy a Přívozu (ODS):
„Přesun fakulty bude další fatální ranou centru města. Fakulta i děkanát zde mají tradici, vysoká škola je solí života v každém centru. Většina studentů fakulty navíc bydlí na privátech právě v centru. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava má další dvě fakulty mimo kampus, Karlova univerzita i ČVUT v Praze to mají podobně. VŠB by centrum neměla opouštět.“
Zdeněk Zmeškal, děkan ekonomické fakulty VŠB-TUO:
„Je třeba zvažovat řadu kritérií, faktory finanční, sociální, politické. A je žádoucí mít více informací. Na této analýze jsme s panem rektorem dohodnuti. Předložil jsem mu některé podklady z pohledu ekonomické fakulty. Celá analýza ale doposud nebyla zpracována, a proto podle mého názoru a z pohledu péče řádného hospodáře nelze považovat rozhodnutí za definitivní. Rozhodnutí přesunu fakulty nevychází ze seriózní analýzy, tu nikdo na univerzitě neviděl, ani já. Je zřejmé, že rozhodnutí nemůže být definitivní, neboť bez řádné analýzy není možné v rámci struktur a procesů na univerzitě takto postupovat.“
Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy:
„Pevně věřím, že se nejedná o definitivní rozhodnutí o přesunu ekonomické fakulty. Byť lze obecně rozumět tomu, že se fakulta snaží zajistit svým žákům moderní a odpovídající prostory a soustředit své stavby do jednoho areálu, jedná se o jeden z příkladů procesu suburbanizace, který způsobuje odliv a přesun obyvatel, jejich aktivit a některých funkcí z jádrového města do částí okrajových. Výsledkem je pak nejenom vylidněné centrum, ale i opuštěné a chátrající domy. Město se dlouhodobě snaží tyto trendy regulovat a hledat možnosti jak do centrální části města vrátit zejména bydlení. Studenti a studentský život sem bezesporu patří. Bylo by velikou chybou nepokusit se nalézt takové řešení, aby k přesunu nedošlo.“
Jan Lata, rektor Ostravské univerzity:
„Nepochybuji o tom, že toto rozhodnutí vychází ze seriózního rozboru stávající situace Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, a tudíž ho je nezbytné plně respektovat. Studenti jsou pochopitelně ‚solí‘ měst, vnášejí do nich život a aktivitu. Jejich úbytek je zcela jistě pro centrum Ostravy negativem. Na druhé straně se naše centrum v posledních letech mění, přibývá kaváren, bister, aktivit, například Pantu a Staré Arény. Chci věřit, že tento trend bude pokračovat, centrum Ostravy bude stále atraktivnější a studenti si najdou cestu zpět i z Poruby. Koupě budovy na Sokolské třídě pro nás nepřipadá v úvahu. V září obnovíme po rekonstrukci provoz klasické budovy na Českobratrprovoz ské ulici, velmi se snažíme o postavení dvou nových budov na Černé louce a po plánovaných rekonstrukcích filozofické a přírodovědecké fakulty jsme prostorově zcela uspokojeni.“
Josef Babka, předseda KV KSČM MSK, ostravský zastupitel:
„Rozhodnutí pana rektora bez ohledu na většinový, negativní názor politické reprezentace města Ostravy a Moravskoslezského kraje (mimo hejtmana Iva Vondráka, jako otce tohoto záměru) je vcelku bezohledným krokem směřujícím proti záměrům na oživení centrální části města a jejímu vylidňování. Výrazný úbytek studentů v centru města bude mít výrazný dopad do všech oblastí společenského života i poskytovatelů řady služeb, které studenti využívali. Osud stávající budovy Ekonomické fakulty budu s napětím sledovat. Že by MŠMT podpořilo novou výstavbu a rekonstrukci stávající budovy mi nepřipadá pro potřeby školství reálné. Na místě je i další otázka! A co tak Vědeckou knihovnu tzv. Černou kostku, pane rektore, poslanče a hejtmane, tu do Poruby nechcete? Vždyť na jejím umístění v centrální části města pro studenty jste se tak zaříkali?“
Dana Dluhošová, proděkanka ekonomické fakulty VŠB-TUO:
„Ekonomická fakulta je v centru města čtyřicet let, jako bývalá děkanka k ní mám jistý citový vztah, blíže bych situaci v této chvíli nechtěla komentovat.“