„Vdechneme tím nový život a nějakou budoucnost i samotnému kulturnímu domu, který se potýká s problémy smysluplného využití. Dnes tam funguje leccos od fitcentra třeba až po veletrhy erotiky. Není to asi úplně to, co bychom tam chtěli mít.“

Nedávná slova pronesená primátorem Tomášem Macurou, která Deník otiskl v souvislosti se zprávou o přístavbě v podobě koncertní haly, vzbudila negativní emoce v lidech, kteří se starají o kulturní vyžití Ostravanů.

„Je to hanba! Kdo to říká, asi u nás dlouho nebyl. Proč někdo takto dehonestuje naši práci?“ diví se Taťána Strakošová, která se stará o programovou náplň DKMO.

Proslýchá se, že lidé z vedení kulturního domu jsou podrážděni. Aby ne, když většina nejužšího vedení dostala padáka. Rada města rozhodla, že dva ze tří členů představenstva – včetně samotného předsedy – končí.

„Co dodat. Jsem Ostravák, kulturák jsem vždy navštěvoval a prožil v něm hezké chvíle. V představenstvu jsem od roku 2002 a vždy se nám dařilo. Chováme se jako dům kultury, máme akce jako dům kultury… Z mého pohledu funguje vše dobře,“ říká Jan Vogl, odcházející předseda představenstva DKMO.

JE TO URÁŽKA!

Letné prohlášení primátora se ho osobně výrazně dotklo. „Za mého působení se zde erotické veletrhy nikdy nekonaly!“ pohoršuje Vogla, který Macurova slova datuje 22 let zpátky!

„Naposledy tu byly někdy v dávném roce 1996! Pro mne byla nepřijatelná představa, že by se něco takového konalo v místě, kde má následně vystupovat umělec. Proto k tomu za mého působení nikdy nedošlo,“ dodává Vogl, kterého ve funkci od 1. října nahradí Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Právě se současným hlavním nájemcem se má DKMO spojit.

„Celá ta změna vychází z rekonstrukce budovy a přístavby koncertní haly. Je potřeba, aby vše spravovala jedna společnost, a tou bude Janáčkova filharmonie. Taková je i představa města,“ vysvětluje Žemla a dodává, že postupnému splynutí obou společností bude předcházet právě obměna vedení DKMO.

Zároveň s přístavbou v podobě koncertní haly bude rekonstruován i samotný Dům kultury města Ostravy. Obměny se však nedočká jen architektonická část, ale i vedení „kulturáku“.Zároveň s přístavbou v podobě koncertní haly bude rekonstruován i samotný Dům kultury města Ostravy. Obměny se však nedočká jen architektonická část, ale i vedení „kulturáku“. Autor: Deník / Pavel Sonnek

A CO HOSTUJÍCÍ DIVADLA?

„Rozhodně neplánuji hned po nástupu zasahovat do programové náplně, která se tvoří měsíce dopředu,“ ubezpečuje Žemla.

Právě větší prostor pro Janáčkovu filharmonii ale vzbuzuje obavy v lidech, kteří zde chodí třeba na vystoupení hostujících divadel z Prahy či Brna. Budou mít stále kde hrát?

„Nic takového nehrozí. Stávající prostory v kulturáku zůstanou, naopak vytlačíme jiné aktivity, které zde byly uměle zavlečeny s cílem navýšit zisk. Zvýší se prostor pro to skutečné umění,“ slibuje Macura, který si možnost, že by Ostrava dotaci na koncertní halu nezískala, nepřipouští.

„Přinejhorším bychom ji postavili sami z fondu, kde průběžně přispíváme. Trvalo by to třeba deset let, ale našetřili bychom si na to.“

Změny ve vedení Domu kultury města Ostravy
O změně na pozici předsedy představenstva (Jan Žemla za Jana Vogla) už rozhodla rada města, samotná volba bude jen formalita. Od 1. října se mění také druhý ze tří členů představenstva, Stanislavu Golovou nahradí Petra Javůrková (vedoucí marketingu Janáčkovy filharmonie). Místopředseda Roman Grzegorz ve funkci zůstává. Oba odvolaní členové zároveň odcházejí do důchodu.