Dvě oficiální fanzóny můžete v Ostravě navštívit během hokejového šampionátu.

Otevření fanzóny MS v hokeji 2015 u ČEZ Arény v Ostravě.

Jednu IIHF přímo u ČEZ Arény a druhou Národního hokejového týmu v Dolní oblasti Vítkovic.

Zatímco ta vítkovická je spíše v ústraní, u haly je stále živo.

„Zázemí ve fanzóně je skvělé. Místy mi připomíná festivalovou atmosféru. Plno jídla, pití a najdete tu fanoušky z celého světa. Výborná je i obrovská obrazovka, na kterou promítají většinu zápasů," řekl třiadvacetiletý Zdenko Škračík z Prešova - přečtěte si také: Ostravskou fanzónu ovládli Slováci. Pochodovali i městem

Cena piva

Zatímco místní cena plzeňského piva ve výši sedmdesáti pěti korun je pro našince stále odrazující, pro zahraniční fanoušky je více než přijatelná.

„Pivo není tak drahé jako při předchozích šampionátech. Viděl jsem hlouček finských fanoušků, kteří nakoupili dvacet piv najednou a ta, která nezvládli vypít, rozdávali ostatním. Prostě tu vládne pohodová atmosféra, hokej lidi stmeluje," popsal Jakub Viktora z Ostravy.

Menší zájem

O fanzónu v Dolní oblasti už takový zájem není. Tady získali vysílací práva těsně před začátkem šampionátu a zdá se, že o ní mnoho lidí ani neví.

„Přiznám se, že poprvé slyším, že by Dolní oblast měla fanzónu, možná se tam ale ze zvědavosti na zápas českého týmu s rodinou vydám. Evidentně nemají takovou propagaci jako zázemí u haly," řekla Marie Vantulová z Ostravy. Její slova potvrzuje mizivá účast při zápase Slovensko Slovinsko. Ve fazóně Národního hokejového týmu se objevily jen malé hloučky fanoušků, které se ve velkém prostoru takřka ztrácely.

„Nesehnali jsme už lísky do haly, a když jsme si prošli město a absolvovali prohlídku vysoké pece, všimli jsme si, že se můžeme dívat tady. Jinak bychom to nezjistili. Každopádně je tu příjemně," vysvětlila Anja ze slovinského Mariboru. Plzeň za třicet devět korun, grilované speciality ani připravený doprovodný program mnoho fanoušků tedy zatím nevyhledalo.

Bez vysílacích práv

V Ostravě ale můžete narazit i na fanzónu bez vysílacích přenosů. Jedna taková se nachází mezi Trojhalím a Obchodním centrem Nová Karolina. Agentura, která si místo pronajímá, totiž vysílací práva nakonec nezískala, a musela se tedy omezit jen na občerstvení a doprovodný program.

Podobné zázemí nabízí pro slovenské fanoušky i prostor u stadionu Ridera. „Pronajala si jej jedna slovenská firma. Lidé se tady můžou těšit na suvenýry, občerstvení i produkci slovenských hudebních skupin. Žádná utkání se tady samozřejmě nepromítají. Jedná se o fanouškovskou základnu, kde se Slováci potkají a potom se vydají na zápas," vysvětlil manažer sportovního klubu Ridera Jiří Jakubše.

Klára Kohutová