DENÍK SLEDUJE

Nejste spokojeni s tím, jak odcházející politická reprezentace Ostravy město po čtyři roky vedla? Nebo mají tito komunální politici stále vaši důvěru? Přijďte jasně říct svůj názor k volebním urnám. Někteří Ostravané mají možnost zvolit i svého zástupce do Senátu. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od čtrnácti do dvaadvaceti hodin,v sobotumezi osmou a čtrnáctou hodinou.

Počet zastupitelů se v Ostravě nezmění, bude jich pětapadesát. Vybírat mohou voliči z osmnácti politických stran, hnutí a koalic. Ostravané také budou volit své zástupce na obvodních radnicích. Počet zastupitelů je v jednotlivých městských obvodech různý.

Půjdete k volbám?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Do Senátu v Ostravě nevolí všechny obvody. Vybírat senátora z devíti kandidátů budou například voliči v Mariánských Horách a Hulvákách, Slezské a Moravské Ostravě, Radvanicích a Bartovicích, Vítkovicích, několik okrsků je i v Michálkovicích nebo Hrabové či Staré Bělé. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, bude se příští týden konat druhé kolo senátních voleb.

>> Jak hlasovat do obecních zastupitelstev

Je možné si vybrat ze tří možností. Pozor, nekroužkovat, KŘÍŽKUJEME!

* 1. Volič vybere pouze jednu volební stranu. Napíše křížek do záhlaví sloupce před názvem strany, kterou chce volit. Tím dává hlas všem kandidátům této strany v pořadí podle hlasovacího lístku.

* 2. Volič volí jednotlivé kandidáty z kterékoliv volební strany. Napíše křížek před jméno kandidáta, kterému chce dát hlas. Označit křížkem však může maximálně tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno.

* 3. Volič zkombinuje předcházející způsoby. Označí křížkem jednu volební stranu a z ostatních stran může vybrat a „okřížkovat“ jednotlivé kandidáty. V tomto případě dává hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené strany zvolil podle pořadí na hlasovacím lístku ty, kteří zbývají do počtu volených členů zastupitelstva. (Pokud má být voleno například jedenáct členů zastupitelstva a je označena strana s 11 kandidáty a kromě toho pět kandidátů ze sloupců dalších volebních stran, je dáno označené volební straně šest hlasů, a to pro kandidáty na prvních šesti místech.)
>> Jak hlasovat v senátních volbách

Za plentou vloží volič do úřední obálky jeden hlasovací lístek se jménem kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek nijak neupravuje. Obálku s lístkem pak vhodí do volební urny.

Na hladký průběh voleb budou dohlížet i policisté. „V době konání voleb bude na veřejný pořádek dohlížet potřebný počet policistů. Hlídky budou mít svá stanoviště v okolí volebních místností a v místech, kde by mohlo dojít v souvislosti s volbami k narušení veřejného pořádku. Policisté budou spolupracovat s okrskovými volebními komisemi při přijímání nezbytných opatření k odstranění negativních jevů, které by mohly narušit důstojný průběh voleb nebo sčítání a převoz volebních výsledků,“ uvedla Darina Majková z tiskového oddělení moravskoslezské policie.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!


ČTĚTE TAKÉ:
Kdo vyhraje v bitvě o Senát? Záleží na voličích