O osmadvacet milionů korun vyšší než vloni je rozpočet Moravské Ostravy a Přívozu pro rok 2020. K příjmům ve výši 478 milionů korun radnice přidá nepoužitý přebytek hospodaření z roku 2018 a úspory výdajů z loňského roku ve výši 85 milionů korun.

Rozpočet je vyrovnaný, čemuž odpovídají výdaje ve výši 563 milionů korun.

„434 milionů korun, tedy 77 procent rozpočtu, tvoří běžné výdaje, investice jsou plánované ve výši 129 milionů korun, což je třiadvacet procent z celkového rozpočtu,“ řekl pro Ostravský týdeník mluvčí radnice David Račák.

ZŠ GEBAUEROVA

V letošním roce hodlá obvod investovat především do celkové rekonstrukce budovy a areálu základní školy Gebauerova, respektive jejího odloučeného pracoviště Ibsenova. „V současné době je v neutěšeném stavu, celé roky se do areálu neinvestovalo,“ řekl Račák s tím, že proinvestováno tam bude asi 28 milionů korun.

Dalších dvacet milionů pak poputuje na projekt fajnOVA Orebitská, kde se vybudují nové kotelny a změní se systém vytápění z tuhých paliv na plynové.

Radnice má v plánu investovat i do dalších školských zařízení, jejich bezbariérovosti a vybavení. Pokračovat bude už sedmou etapou také regenerace sídliště Fifejdy II, tedy jeho jihozápadní části, kde bude proinvestováno 14,5 milionu korun. A dalších 11,5 milionu na sídlišti Šalamouna.

PROMĚNY PARKŮ

Moravská Ostrava a Přívoz zrevitalizuje i Bezručův sad u Nádražní ulice. „Přibudou nové trasy chodníků, zajistíme sadové úpravy, nové dětské hřiště a mobiliář a rekonstrukci veřejného osvětlení, to vše za 8,7 milionu korun,“ vysvětlil Račák, podle něhož celkovou proměnu čeká i mnohem větší sad Dr. Milady Horákové mezi ulicí Varenskou a 28. října.

„Zadáním architektonicko-urbanistická koncepce je proměna sadu v dynamický a moderní prostor veřejné zeleně v centru města pro relaxaci, zábavu a sport, spočívající v úpravě hlavní komunikační trasy v reprezentativní komunikační prostor, s využitím chodníkové sítě pro in-line bruslaře a koloběžkáře, ve vybudování vodních prvků,“ vysvětlil Račák.

Anketa: Co považujete za největší investici ve svém resortu v roce 2020?

Zuzana Ožanová, starostka:
Největší investice v letošním roce bude celková revitalizace Základní školy Gebauerova, odloučeného pracoviště Ibsenova.

Alena Pataky, místostarostka:
Za velmi důležitou investici považuji obnovu infrastruktury základních škol Gajdošova, Gen. Píky a Nádražní. Půjde o stavební úpravy pro zajištění bezbariérovosti školy, dodávku nábytku, IT vybavení a konektivitu a dodávku učebních pomůcek. A taky rekonstrukci MŠ a ZŠ Waldorfská, kde je v plánu zateplení, výměna oken a nová kotelna za asi 20 milionů korun.

Valentina Vaňková, místostarostka:
Za velmi důležitou investici v letošním roce považuji regeneraci sídliště Fifejdy II a Šalamouna.

David Witosz, místostarosta:
Jedna z hlavních investic v letošním roce jsou FajnOva Orebitská, Sládkova 4 stavební úpravy domu ve II. etapě a rekonstrukce domu v ulici Poštovní 15.

Rostislav Řeha, místostarosta:
Za důležité investice považuji úpravu parku Petra Bezruče a proměnu sadu Dr. Milady Horákové.

Lukáš Jansa, radní:
Za největší investici v oblasti veřejného prostoru považuji investici do Bezručova sadu a investiční podíl obvodu do památníku válečných veteránů.