Město Ostrava bude v roce 2015 hospodařit s 6,619 miliardy korun. Tolik by měly činit příjmy, v nichž se ještě stále počítá i s 260 miliony korun z provozování v uplynulém období tolik diskutovaného „hazardu" na území města. Výdaje jsou o téměř 163 milionů vyšší, a to i přesto, že město při přípravě rozpočtu „ubralo", až na výjimky, ve všech položkách pět procent. Včera o podobě budoucího rozpočtu rozhodovali zastupitelé na svém druhém zasedání po podzimních volbách. Až na drobné úpravy prošel v podobě, jak byl navržen.

„Upřímně bych si přál, abychom ten rozpočet, obrazně řečeno, hodili celý do koše a začali jej sestavovat úplně od nuly," vyjádřil nespokojenost ostravský primátor Tomáš Macura.

Zásadním důvodem, proč k tomu nedošlo, byl podle něj nedostatek času, který na jeho přípravu nové vedení mělo. Proto byl z velké části převzat návrh, který zpracovalo ještě minulé vedení města, a pouze do něj byly zaneseny dílčí změny, které mají sloužit k vytvoření rezervy pro realizaci programových priorit současného vedení. Ty chce koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL zveřejnit v lednu příštího roku.

Uskromnit se tedy budou muset téměř všichni. Podle Macury už kancelář primátora pro příští rok ušetřila až deset procent výdajů, když zde zrušili například některá zbytečná periodika nebo služby poradenských společností, jejichž výstupy činnosti nebylo možné dohledat.

Město chce najít další úspory i ve výdajích městských společností. „Budeme hledat a spojovat městské organizace, které dělají podobnou činnost," uvedl náměstek primátora Lumír Palyza.

V příštím roce nebudou zahájeny ani žádné větší investiční akce. Město sice počítá s investicemi ve výši 1,3 miliardy korun. To je ale o více než 200 milionů méně než letos. Přednostně proto tyto prostředky půjdou na dokončení už rozestavěných akcí.

„Mezi největší patří rekonstrukce Městského stadionu Vítkovice, výstavba atletického tunelu u ČEZ Arény, terminálu Hranečník, dopravního uzlu Hulváky a další zateplování základních škol," uvedl náměstek primátora Kamil Bednář.