Rozhodnutí MŽP „naprosto šokovalo“ také hnutí LEČO. „Lepší a čistá Ostrava od vyhlášení záměru o rozšíření spalovny Suez bojuje proti těmto krokům. Byli jsme to právě my, kdo mohutně o rozšíření spalovny informoval občany a rozesílal do schránek pozvánky na veřejná projednávání,“ informovala mluvčí LEČO Eliška Ulehlová s tím, že zástupci hnutí se aktivně zúčastnili obou projednávání.

„Pevně jsme věřili, že argumenty a postoj občanů, politických vedení obvodů, města a nakonec i kraje jsou natolik přesvědčivé, že k rozšíření této ekologické zátěže nedojde,“ vzpomíná Ulehlová.

SPALOVNA ZLEPŠÍ OVZDUŠÍ?

Stal se však opak, Suez na základě připomínek záměr přepracoval a od MŽP následně dostal „zelenou“. „Ze strany ministerstva to vnímáme jako plivnutí do tváře občanům, kteří mají dlouhodobě nejhorší ovzduší v Česku, ještě s alibistickým odůvodněním, že vznikem spalovny nebezpečných odpadů v centru města se ovzduší zlepší!“ kroutí hlavou Eliška Ulehlová.

Občané z přilehlého okolí, kterých se spalovna nejvíce dotýká a jejich zvolení zástupci by podle hnutí měli mít v takovýchto rozhodnutích zásadní slovo. „Bohužel tomu tak není, ale věříme, že vedení kraje a města Ostravy podnikne všechny možné kroky ke zvrácení tohoto rozhodnutí.“ LEČO je připraveno napomoci každé aktivitě, která rozšíření spalovny zabrání.