Roztroušená skleróza (RS) je nejčastějším chronickým onemocněním centrálního nervového systému u mladých dospělých.
Podle publikace Jak aktivně žít s RS obvykle bývá nemoc zjištěna mezi dvacátým a čtyřicátým rokem.
Nemoc mozku a míchy
Častěji přitom postihuje ženy než muže. Roztroušená skleróza je nemoc mozku a míchy, obal nervů bývá při útoku nemoci zničen.
„Pod ním ležící nervové vlákno může být poškozeno nebo přerušeno. Časem se může vytvořit jizva nazývaná plaka, která už trvale zasahuje do motorické a smyslové kontroly. Roztroušená se skleróze říká proto, že místa, kde se plaky vytvářejí, jsou roztroušena po celém mozku a míše,“ uvádí se v publikaci Otevřeně o RS.
Možnosti léčby se rozšiřují
Na semináři v Ostravě minulý týden lékaři z ostravské neurologické kliniky popsali, jak probíhá vývoj v oblasti léčby roztroušené sklerózy.
„Před padesáti lety se začaly podávat pacientům protizánětlivé léky, kortikosteroidy. Do roku 1968 se datuje počátek léčby imunosupresivy. Počátkem devadesátých let minulého století nastupuje imunomodulační léčba. Bádání a různé studie samozřejmě pokračují dále. Bohužel, přes velký pokrok a řadu studií, které vypadají nadějně, zatím nemůžeme říci, že máme lék, který vede k trvalému vyléčení pacienta,“ uvedla lékařka Olga Zapletalová.
„Možnosti léčby, které můžeme nabídnout novým pacientům, jsou daleko rozsáhlejší než v minulosti,“ dodala lékařka.
„První spolky, které sdružovaly lidi s tímto onemocněním, vznikaly počátkem osmdesátých let v rámci tehdejšího Svazu invalidů. V Ostravě bylo sdružení Roska založeno v roce 1992,“ uvedla předsedkyně regionální Rosky Naďa Nováková. Podle ní se sdružení snaží rozšiřovat nabídku pro lidi s RS.
„Pořádáme cvičení pilates, cvičení pro imobilní osoby i pro osoby, které jsou na tom pohybově ještě slušně. Chodíme plavat do Klimkovic, v naší nabídce je i hipoterapie, stejně jako pobytové zájezdy. Pro lidi, které tato nemoc postihla, je určitě důležitá dobrá nálada, optimismus a pohoda,“ vysvětlila Nováková.
Přidala pár příkladů: „Nemůžeme si samozřejmě dovolit dělat úplně vše jako zcela zdraví lidé. Už jsme si ale na konkrétním případu dokázali, že třeba vozíčkář se může projet na bobové dráze. Dříve se také tvrdilo, že lidé s touto nemocí nemají chodit do sauny. Navštěvujeme proto infrasaunu, tam není tak teplo jako v té normální. A když je, tak si pootevřeme dveře.“
Odborný seminář se konal poslední květnovou středu v Ostravě u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy a Národního dne v České republice.