„Přehodnotili jsme obchodní záměr. Nebylo to primárně vstřícným gestem vůči obyvatelům obce, spíše praktickým krokem. Odpor proti elektrárně byl takový, že bychom do budoucna neměli při jejím provozování dobrou pozici pro rozrůstání i další investice. Hnojník opustit nechceme a přejeme si dobré vztahy se sousedy,“ popisuje spoluinvestor Michal Kupsa.

INSPIRACE

Zároveň připouští, že pro ně ekologické cítění odpůrců elektrárny neboli jejich obavy především z hluku a emisí znamená jistou inspiraci. „Rozhodli jsme se areál dále zvelebovat, zazeleňovat a vybudovat tam na české poměry stále docela výjimečný projekt: aquaponii umožňující chov ryb a pěstování zeleniny bez dopadů na životní prostředí,“ vysvětluje Kupsa.

Proinvestovány podle něho mají být v Hnojníku desítky milionů korun, proto také nezvažují prodej opravované haly. „Demontujeme však a odvezeme plynovou regulační stanici, trafostanici a kogenerační jednotky i další zařízení elektrárny. Její projekt navíc nevzdáváme, chceme ji umístit jinam v rámci moravskoslezského regionu,“ tvrdí Kupsa s tím, že nové místo neprozradí.

PRÁCE LIDEM

Co nejdříve chce každopádně se svým obchodním partnerem pod kopcem Godula rozjet aquaponii, kde dá práci nejméně pěti lidem a začne chovat sumečky africké v kombinaci s různými plodinami; od jahod třeba až po zelí. „Žádné zabírání půdy, využívání hlíny či hnojení. Ani odběr vody nebude velký, po prvotním napuštění jí už bude potřeba minimum,“ říká Kupsa.

Hnojničtí by mu tak rádi věřili! „Takže se navzdory všem tvrzením o skladech a podobně opravdu projekt elektrárny chystal. Podle mne ale nezískali plynovou přípojku, proto od něj museli ustoupit. Chtěli bychom věřit, že je v tom čistý úmysl. Že se aquaponie zakládá na pravdě,“ líčí Vladimír Skarka stojící v čele sousedů obávajících se zhoršení svého „životního prostoru“.

VÍCE INFORMACÍ

Aquaponie neaquaponie, sousedy haly renovované v průmyslové zóně nenechávají plány investorů klidnými. Uznávají, že jim chybí informace o (zcela nově představeném) projektu. Ekologický chov rybiček a pěstování rostlinek by jim ale nevadil.

„Proslýchá se, že už elektrárna měla být kombinovaná s počítačovým těžařstvím. S farmou na bitcoiny,“ dodává Skarka.