Tento týden obdrželi nájemníci pěti domů RPG v Ostravě-Porubě výzvu k podání nabídky na odkup domů, v nichž bydlí, do družstevního vlastnictví. Společnost RPG Byty přitom celá léta tvrdí, že svůj bytový fond rozprodávat nehodlá. Proč se tedy nyní rozhodla prodat zhruba stovku bytů nájemníkům, na to jsme se zeptali jednatele RPG Byty Pavla Klimeše.

Někteří vaši nájemníci již léta volají po možnosti koupit si byty, ve kterých bydlí, do osobního vlastnictví. Znamená nyní nabízený prodej pěti domů v Porubě, že by se mohli dočkat? Změnila společnost RPG Byty svou politiku a rozhodla se byty dále nepronajímat, ale prodávat?

Nikoli. Stále platí, že náš bytový fond je určen především pro nájemní bydlení. V tomto případě se jedná pouze o nabídku odprodeje pěti samostatných vchodů s celkovým počtem zhruba 100 bytů.

Podle čeho jste vybrali právě ty vchody, jejichž nájemníky jste s nabídkou odprodeje oslovili?

Jedná se o samostatné vchody v blocích domů, kde společnosti RPG Byty patří právě pouze tyto konkrétní vchody, zatímco zbývající vchody jsou v majetku jiných subjektů. Proto jsme se s ohledem na roztříštěnost vlastnictví těchto objektů rozhodli nabídnout naše vchody v těchto domech k prodeji nájemníkům. Tam, kde vlastníme hned několik vchodů, popřípadě celé bloky nebo i ulice domů a jsme schopni ovlivňovat jejich rozvoj, tam by samozřejmě takový krok nebyl logický, a takovéto ucelené komplexy si hodláme ponechat.

Znamená to tedy, že byste mohli v budoucnu prodávat i další vchody v domech, kde nejste majoritními vlastníky?

Ani naše společnost, ani její stávající vlastníci nejsou v pozici umožňující v dohledné době prosazovat nebo podporovat podobné projekty, a to především mimo jiné z důvodu nejrůznějších omezení týkajících se prodeje nemovitostí, která vyplývají z podmínek úvěrových smluv uzavřených naší společností.

Proč tedy neoslovíte všechny nájemníky těch „osamělých" vchodů najednou? Proč jste nabídli možnost odkupu jen některým?

Jelikož jde o prodej maximálně stovky bytů a my nevíme, jak nájemníci na naši nabídku zareagují, oslovili jsme pouze nájemníky oněch vybraných pěti vchodů. Jen v případě, že by v některém z těchto vchodů neměl o odkup domu zájem požadovaný počet nájemníků, pak teprve bychom oslovili další. Stále ale platí, že odprodány budou jen domy s celkovým počtem zhruba 100 bytů.

V loňském roce jste o možnosti prodeje některých bytů nájemníkům jednali se sdružením bytyokd. Ta jednání tehdy inicioval tehdejší místopředseda poslanecké sněmovny a dnešní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dokonce jste začali pracovat na společném memorandu o dalším postupu. Je tedy ten aktuální prodej výsledkem těchto jednání?

Částečně. Jednání se sdružením bytyokd, která loni inicioval pan Zaorálek, na toto téma opravdu probíhala. Nakonec jsme se ale se sdružením nedokázali shodnout na podmínkách, za kterých by měl být projekt realizován. I přesto ale vlastníci společnosti RPG Byty rozhodli, že limitovaný prodej několika bytových domů uskuteční, a to za podmínek, které by měly být pro nájemníky výhodné.

Na podzim jste informovali, že nájemníci by mohli získat byty za dotované ceny. Za kolik jim je tedy nabízíte?

Společnost RPG Byty, s.r.o. a její vlastníci dostáli svému slibu, který ohledně limitovaného prodeje bytových domů učinili před několika měsíci. Vlastníci společnosti RPG Byty se rozhodli poskytnout z vlastních zdrojů více než 25 % dotaci kupní ceny, takže přímé pořizovací náklady hrazené nájemníky by tak neměly překročit 8,9 tisíce korun za metr čtvereční, přičemž běžná tržní cena, za kterou RPG Byty domy k odprodeji nabízí, přesahuje 12 tisíc korun za metr čtvereční.

Někteří zástupci nájemníků i politici ale často tvrdí, že podle privatizační smlouvy máte přece povinnost prodávat byty jen za 40 tisíc korun za byt. Jak to, že je tedy nyní nabízíte výrazně dráž?

Z privatizační smlouvy žádná povinnost prodávat byty nájemníkům nevyplývá, a navíc v tomto případě se nejedná o prodej jednotlivých bytů. My dáváme nájemníkům možnost založit si družstvo, které následně odkoupí celý dům jako takový. Navíc nájemníky nikdo k odkupu nenutí. Pokud budou chtít dům odkoupit za podmínek, které jim nabízíme, pak se prodej může uskutečnit. Pokud jim naše podmínky vyhovovat nebudou, nic se pro ně nezmění a nadále mohou zůstat našimi nájemníky.

Co tedy mají nyní oslovení nájemníci udělat, aby si mohli dům, ve kterém bydlí, odkoupit do družstevního vlastnictví?

Veškeré informace o tom, jak postupovat, dostali nájemníci detailně popsány v materiálech, které jsme jim zaslali. V podstatě jediné, co musí udělat je, dohodnout se v rámci domu, zda mají o jeho odkup zájem a zda jim vyhovují podmínky, které jsme jim nabídli. Pokud se na tomto shodnou, založí si družstvo a dům následně odkoupí do družstevního vlastnictví. Tento postup je zcela běžný a už z minula jej zná mnoho lidí, kteří takto bytová družstva zakládali například v době privatizace obecních bytů.

Dokdy očekáváte, že by mohlo být jasné, zda mají oslovení nájemníci o odkup za vašich podmínek zájem?

Nájemníci mají čas domluvit se a doručit nám svou nabídku na odkup domu do 18. dubna. Poté budeme moci vyhodnotit, zda a kolik nájemníků má o odkup zájem.