Posudek si nechává zpracovat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Měl by být hotový do tří dnů. Ředitelství pak bude po krajském úřadě požadovat vyhlášení havarijního stavu.

„Zatím nás nikdo oficiálně neinformoval a neradi bychom předjímali. Bližší informace budeme mít koncem týdne," řekla Deníku mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Vyhlášení havarijního stavu by mohlo urychlit opravy. Umožní totiž ŘSD vypustit klasické výběrové řízení a oslovit jen několik stavebních společností.

„Na základě definitivního znění posudku vydá krajský úřad rozhodnutí o havarijním stavu. Ředitelství silnic a dálnic je pak povinno okamžitě tento stav odstranit. S pracemi začneme hned na začátku stavební sezony, ale vyžádají si úplné vyloučení dopravy," řekl Deníku tiskový mluvčí ŘSD Jan Rýdl s tím, že by oba přivaděče měly být v provozuschopném stavu za dva měsíce, tedy přibližně do konce května.

ŘSD už také pracuje na projektové dokumentaci k odstranění havarijního stavu přivaděčů. Hodnotu prací na odstranění závad odhadlo ŘSD na dvacet milionů korun.

„Úhradu nákladů budeme určitě požadovat po zhotoviteli společnosti Eurovia. Jsme odhodláni uspět," dodal Jan Rýdl. Vyjádření společnosti Eurovia se do uzávěrky vydání nepodařilo získat.

Na obou mostech, které tvoří nájezd a sjezd z dálnice, byla od září minulého roku, vzhledem k jejich havarijnímu stavu, omezena doprava pro vozidla těžší než 3,5 tuny a snížena rychlost.

Začátkem roku na jednom z nich ŘSD provedlo zátěžové zkoušky. Na druhém z nich, sjezdu z dálnice, který je v mnohem horším stavu, se statické a dynamické zkoušky vůbec nedělaly.