„S rekonstrukcí se mělo začít hned po play-off, ale kvůli problémům ve výběrovém řízení se celý postup opozdil,“ uvedla Deníku Lenka Papajová, mluvčí společnosti Sareza, která stadion provozuje.

Venku vypadá zimní stadion jako vždy, uvnitř však od rána do večera pracují dělníci, kteří rozebírají betonovou část plochy. Hlavním cílem rekonstrukce na porubském zimním stadionu je například vytvoření nové betonové desky a chlazení.

„Součástí rekonstrukce je renovace hlavní haly, odstranění obou chladicích ploch, respektive kompletního souvrství betonové plochy a podloží až do hloubky téměř 150 cm a vybudování nové konstrukce s vyhřívací deskou podloží, tepelnou izolací a nové betonové chladicí desky s trubkovým rozvodem chladiva. Z důvodů splnění podmínek IIHF je také nutné vyměnit stávající mantinely i plexiskla za nové, s pružných osazením, a možností rychlejší demontáže v případě jiného využití kluziště,“ uvedla mluvčí společnosti Sareza.

Polstrované sedačky a víc míst k sezení

Lepší pohodlí čeká i návštěvníky, které budou čekat nové polstrované sedačky. V rámci hlediště bude rozšířena kapacita pro sedící diváky na cca 2500 míst, a to výměnou stávajících sedadel na tribunách A i B a doplněním sedadel na tribunu C, všechny za novější a pohodlnější typ.

Rekonstrukce byla původně plánována na období mezi dvěma sezonami, to se však nepodařilo. Na vině bylo hned několik komplikací, které termín zhotovení rekonstrukce posunuly. „Jednou z kompilací bylo odstoupení jednoho ze zhotovitelů a další komplikace byly způsobeny netěsnícími ventily ve strojovně chlazení. Odsání čpavku je, z bezpečnostních důvodů, zcela nezbytné pro pokračování dalších prací ve strojovně. Celkový harmonogram se těmito komplikacemi posunul o více než šest týdnů, a to za předpokladu, že nenastanou jiné nepředvídatelné překážky,“ říká Papajová.

Náhradní řešení

Prodleva v rekonstrukci způsobila i komplikace pro hokejový klub RT Torax Poruba, který zimní stadion plně využívá. Městská společnost Sareza s vedením města proto společně hledala náhradní řešení.

„Část klubu bude trénovat v Kravařích a část v Ostravar aréně,“ řekl generální manažer klubu Pavel Hinner. S ohledem na vyšší náklady na pronájem hal a dopravu sportovců požádal klub město o dotaci. Ta se nyní projednává.

„Spočítali jsme si náklady, které budeme muset na úpravu tréninkového místa vynaložit a požádali jsme město o podporu. Zatím však nemáme informaci, zda nám dotaci přidělí, či nikoli,“ dodal manažer.

V plánu je i rekonstrukce druhé ledové plochy, která proběhne po ukončení sezony 2023/2024. Celková výše investice se pohybuje v řádu více než 105 milionů korun.