Indonésie se skládá z více než 17 tisíc ostrovů a je čtvrtým nejlidnatějším státem světa. Zároveň je to stále ještě místo plné exotiky, mnoha kultur a náboženství zahalené rouškou tajemství.

„Je to země mnoha kontrastů. Jen na Sumatře žijí od západu na východ sloni, tygři, nosorožci nebo třeba australští kasuáři, což jsou naprosto odlišné druhy fauny. Je to nekonečná plocha, kde se dá zažít obrovská spousta příběhů,“ říká 55letý cestovatel Ruda Švaříček, který Indonésii navštívil už sedmadvacetkrát.

A vždy se do ní nesmírně rád vracel, zejména pak na ostrov Nová Guinea, kde žije na 750 kmenů a který mu učaroval. A to i přesto, že ne vždy mu tam bylo do smíchu. Patálií „na konci světa“ zažil nespočet.

PROKLETÍ OSTROVA

„Bylo by divné kdybychom tu lokalitu idealizovali. Zažil jsem tam řadu okamžiků, kdy nám šlo o život, o těch se ale člověk nerad baví. Ale dobře… vždy na hraně byly výpravy s divokými kmeny Korowai a Kombai na ostrově Papua-Nová Guinea, která je nejnebezpečnější zemí na světě s největší kriminalitou. Výraz rask tam označuje bandity, prokletí ostrova, kteří přepadávají úplně všechny. A jednou i mě. Vzali mi všechny brašny a foťáky, a i když už jsem se, upřímně, loučil se životem, tak jsem se z toho nakonec dostal,“ popisuje Švaříček prožité chvíle úzkosti, kterých zažil mnoho, vždy to ale nakonec dobře dopadlo.

Jak sám říká, pokud má být něco vzdálené, divoké a tajuplné, musí to být něčím nepřístupné a nebezpečné. „Může to být opravdová divočina jako na Nové Guineji, nebo taky skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.“

Jeho slova a nadšení pro Indonésii podtrhuje fakt, že na svých putováních po ostrovech hned sedmkrát prodělal malárii. Moc dobře přitom ví, jak může být nebezpečná.

„Některé horské kmeny kvůli ní v životě nesestoupí do nížin, protože z této smrtící kosy mají hrozivý strach. Ročně tam na malárii zemře kolem dvou milionů lidí! Zaplať pánbůh po ní sám nemám žádné následky.“

AMERIKU ZNAJÍ Z TELEVIZE

A které kmeny jednomu z největších tuzemských cestovatelů dneška v Indonésii učarovaly?

„Ta jejich různorodost je opravdu fantastická. Třeba Asmati jsou strašně velcí chlapi, opravdu obři, naopak kmen Yali jsou trpaslíci, jejichž chlapi si kolem pasu omotávají ratanové suknice. Navzájem o sobě toho přitom jednotlivé kmeny vědí mnohem méně, než například o Americe, kterou někteří dokonce znají z televize,“ uzavírá naše setkání Ruda Švaříček, kterému Nová Guinea, potažmo Indonésie, obecně splnila všechny sny na přelomu milénia a dnes je pro něj zemí číslo jedna jihoasijský Bhútán.

Tajemná Indonésie v OstravěV republice ji vidělo už 500 tisíc lidí a teď zavítala i do Ostravy. Výstava Tajemná Indonésie, která bude nejméně do konce roku k vidění ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích, nabízí to nejlepší ze sedmadvacetiletého putování Rudy Švaříčka po Indonésii originální dovezené rituální masky, totemy, sekáčky na prsty, imitaci vyuzené mumie, ale i živé krokodýly a želvy a spoustu dalšího.