Řidiči využívající při cestě do centra města Českobratrskou ulici to už znají. Loni byl uzavřen most Pionýrů ve směru na Slezskou Ostravu, letos kolem Velikonoc se silničáři přesunou na opačnou stranu. Rekonstrukci potřebuje šest mostů, vozovka, veřejné osvětlení i trolejové vedení.

„Pokud bychom k rekonstrukci nepřistoupili, museli bychom estakádu celou brzy zavřít,“ řekl už dříve náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania.

Oprava estakády Bazaly ale není levná ani krátkodobá záležitost. I s loňskými pracemi se řidiči musejí připravit na čtyři roky dopravních komplikací, celá stavba totiž skončí až v polovině roku 2020 a stát bude v součtu asi 190 milionů korun. Z devadesáti procent náklady pokryjí evropské dotace.

Rudná ulice je ve směru z Ostravy do Havířova uzavřena.
Daň za Rudnou je delší než 20 km!

„I přes způsobené nepohodlí jde o velmi důležitou stavbu, která odstraní problém na dlouhou dobu,“ vysvětluje Kania a dodává, že s dopravními omezeními, která budou upřesněna, musejí lidé počítat od poloviny dubna.

Jako nová bude celá estakáda od křižovatky se Sokolskou třídou až po kruhový objezd na Hladnově. Rekonstrukci opět provede firma Strabag.

STAVBA ROKU

Přípravy v těchto dnech začnou i na takzvaných Výškovických mostech přes ulici Rudnou. A není tajemství, že až se zde začne pracovat, Ostravě se opravdu vyplatí raději úplně vyhnout.

O rozsahu prací vypovídá i položka v kolonce nákladů téměř 330 milionů korun. Ani tuto rekonstrukci, opět většinově hrazenou z evropských fondů, ale podle krajského úřadu není možné kvůli kritickému stavu mostů dále odkládat.

Ilustrační fotografie.
Strmý pád ostravské exsoudkyně pokračuje. Půjde do vězení

Rekonstrukce Výškovických mostů má být podle všeho největší dopravní stavbou v celém regionu. Asi půlkilometrovým úsekem ve Výškovické ulici se nyní jezdí po čtyřech starých mostech, po demolici a opětovné výstavbě jich zde bude šest. Dva nové mosty budou sloužit jako oddělená cyklostezka.

Rekonstrukce skončí až na konci příštího roku a do té doby se na komplikace musejí připravit obyvatelé Výškovic, Zábřehu i Hrabůvky nejen kvůli dopravním omezením, ale i samotné demolici. Po loňské rekonstrukci v Plzeňské ulici už vědí, co je čeká.

NOVÁ VLAKOVÁ ZASTÁVKA

Harmonogram má dvě etapy. Letos se zbourají západní mosty směrem na Porubu a postaví nové. Demolice starých mostů je naplánována na dva červnové víkendy.

O prohlídky útrob hrází přehrad v Moravskoslezském kraji je každoročně velký zájem.
Tip na sobotu: Světový den vody v Moravskoslezském kraji

„Stavební práce zpočátku nebudou vyžadovat razantní omezení dopravy ani uzavření jízdního pruhu do Výškovic. S tím se počítá až od května,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Kromě samotné rekonstrukce mostů zde navíc Správa železniční dopravní cesty připravuje také novou železniční zastávku s názvem Ostrava-Zábřeh.

„Vlakové spojení docela výhodně spojuje městské části a tato zastávka může svým významem nahradit nádraží v Ostravě-Vítkovicích,“ míní Unucka.

Ostravské laguny, snímek z 18. ledna 2018. Pozůstatky výroby ropných produktů, zejména ale odpad z recyklovaných vyjetých motorových olejů, tvoří obsah kalových lagun, které jsou největší ekologickou zátěží v Česku.
Odvoz kalů se odkládá, trpící obvod chce kompenzace pro občany