„Aktuální termín pro zprovoznění je 22. října 2023 a termín pro dokončení je 19. listopadu 2023,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Miroslav Mazal počátkem října na dotaz Deníku, kdy „akce mosty“ skončí a Rudná v Ostravě bude průjezdná.

Kromě výstavby mostů, spočívající v posledních týdnech zejména v montáži protihlukových stěn, však silničáři také frézují a znovu asfaltují jednotlivé jízdní pruhy směrem ke křižovatce se Závodní ulicí (a dál směrem na Porubu). Pro stát jde možná o dvě akce, pro řidiče o jednu.

Bez kolon po asfaltování

I proto motoristy neblaze překvapilo, že s pondělním ránem kolony z této části Rudné ulice nezmizely. Naopak už asi dva týdny je průjezd lokalitou po posunutí zúžení od křižovatky s Výstavní ulicí směrem k samotným mostům ještě nepatrně pomalejší. Na konec všech dopravních omezení si řidiči budou muset počkat možná ještě týden.

Průmyslový park P3 Ostrava Central, Ostrava, Rudná (ve výřezu původní stav), 18. 10. 2023.
VIDEO: To je proměna! V Ostravě pokračuje stavba obřího průmyslového parku

„V neděli 22. 10. skutečně skončila hlavní fáze oprav přímo na estakádě, ale pokračují dokončovací práce před i za hotovými mosty, proto zůstává provoz veden v režimu 1+1,“ uvedl nyní mluvčí ŘSD Miroslav Mazal s tím, že všechny čtyři pruhy Rudné ulice budou zprůjezdněny až po asfaltování. „To bude maximálně do konce měsíce,“ upřesnil. Obdobnou zprávu ŘSD ráno vyvěsilo na svůj účet na sociálních sítích.

Demolice mostů:

Co schodiště a podmostí?

Veřejnost ve vztahu k rekonstrukci mostů zajímají také další informace týkající se zprůjezdnění prostranství pod samotnými mosty a se zprovozněním schodiště z těchto míst na samotné mosty. „Prostor pod estakádou včetně schodiště bude dostupný od 2. poloviny listopadu – po konci veškerých prací týkajících se opravy vítkovických mostů,“ doplnil mluvčí ŘSD.

Pohled z Tieto toweru na 28. října, Ostrava. Ilustrační foto z archivu Deníku.
Od tanku u "Sýkoráku" až ke Globusu. Slezskou Ostravu a Porubu spojí nový bulvár

Rekonstrukce vítkovických mostů probíhá od přelomu let 2021 a 2022. Celou rekonstrukci provádí firma IDS Olomouc, původně plánovaná cena 239 milionů korun se navýšila, přesnou částku však bude ŘSD schopno sdělit až po uzavření všech změnových listů stavby. Rudnou ulici využívá denně asi 45 tisíc vozidel.