Prodloužení Rudné, jak se stavba jmenuje, by mělo stát přibližně dvě miliardy korun. Letos hodlá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) utratit 250 milionů korun za výkup pozemků. Novinářům to řekl starosta městského obvodu Ostrava-Poruba Miroslav Novák.

Nová silnice bude dlouhá téměř sedm kilometrů a vyvede automobily směřující z Karvinska na Opavsko a Bruntálsko, aniž by musely zajíždět do vytížené oblasti Poruby.

"Měla by hlavně odvést dopravu z ulic Opavské a 17. listopadu, které jsou značně přetížené. Po každé z nich během jediného dnes projede více než 17.000 automobilů," řekl starosta. Dodal, že o prodloužení Rudné se hovoří už tři desítky let. "Teprve v roce 2003 se stala prioritou Ostravy," dodal.

Stavba nové silnice je zahrnuta do projektu výstavby dálnice D47 a po otevření bude sloužit jako přivaděč k dálnici. "Se stavbou komunikace by se mohlo začít v roce 2008, pokud nedojde ke zdlouhavému vyvlastňovacímu řízení a budou přiděleny finanční prostředky," řekl Romana Šimáčková z Ředitelství silnic a dálnic. "Garantovali nám (ŘSD), že peníze jsou k dispozici," doplnil starosta.

Případných komplikací při výkupu pozemků se ale starosta obává. Ministerstvo financí totiž pro letošní rok značně snížilo cenu za metr čtvereční. "Loni jsme v Porubě mohli vykupovat pozemky za cenu 660 korun za metr čtvereční. Letos to je podle ministerských tabulek, kterými se musí ŘSD řídit, 278 korun. Předpokládáme, že se toto snížení lidem nebude líbit," dodal s tím, že změna ceny souvisí s vývojem cen pozemků na trhu v posledním roce.

Na katastrálním území pěti obcí silnice povede přes pozemky přibližně 240 majitelů. Zatím se ŘSD dohodlo přibližně s deseti procenty vlastníků. "Věřím, že to půjde rychle," dodal starosta.