Na svou „práci" se Runda s majorem Kozákem připravuje druhým rokem. Předtím byla vychovávána v policejní chovatelské stanici v Domažlicích.
Major Petr Kozák vám bude každou středu v pravidelných přílohách tištěného vydání Deníků Moravskoslezského kraje Junior Deník a Senior Deník radit, jak správně vychovat a vycvičit vašeho psa.
Pokud se ho chcete na něco zeptat, můžete napsat e-mail na adresu: jana.janoscova@denik.cz nebo dotaz poslat poštou do redakce na adresu: Moravskoslezský deník, Junior/Senior Deník, Mlýnská 10, 702 00 Moravská Ostrava
„Objednal jsem si ji, už když se narodila, ale poprvé jsem ji viděl, až když jí byl rok. Přezkoušel jsem si ji – a domů jsme jeli spolu," vzpomíná Petr Kozák.
Ačkoli je Runda služební pes, strach z ní nejde – vidět ji, jak se oddaně dívá na svého pána, jak se k němu lísá nebo jak se radostně vrhá za hračkou, která je jí odměnou za dobře vykonanou práci, je přímo dojemné. „Pejsek rozhodně na takovou specializovanou práci musí mít talent. Leccos lze dohnat tréninkem, ale bez určitých vloh by to určitě nešlo," vysvětluje psovod.
Bombaři jsou v Ostravě
V našem kraji pracuje u policie přes osmdesát služebních psů. Většinou jsou to němečtí ovčáci, ale také belgičtí ovčáci, rotvajleři nebo německý ohař. Nejvíce těchto psů je všestranných. Nejčastěji vyhledávají pachové stopy pachatelů trestných činů, ale dělají i průzkum v terénu nebo pomáhají hledat ztracené lidi.
„,Bombaře' máme tady u nás, v Ostravě," doplňuje major Kozák a k vyhledávání výbušin přidává výčet dalších psích specializací: k vyhledávání drog, zbraní, lidských ostatků nebo akcelerantů (látek, které podporují hoření; když mají hasiči podezření, že požár byl založen úmyslně některou z těchto látek, nasadí se služební pes, zda na místě skutečně nějakou vyčmuchá).
A jak taková policejní vyhledávací akce vypadá? Viděli jsme sice jen nácvik, ale princip je prý vždy stejný: major Kozák nejprve projde místo, kde mají se psem zasahovat. To proto, aby se vyloučila možnost, že se pes zraní – že na něho něco spadne nebo že se například pořeže o rozsypané rozbité sklo. Už to je pro Rundu znamení, že se jde do práce: vztyčí uši, sleduje pána a čeká na povel.
Do jedné z tvárnic, rozestavěných do kruhu, byla předtím ukryta sklenice s výbušinou. Aby to fenka neměla tak jednoduché, vždy se ji snaží trochu zmást – do dalších sklenic přidávají párek, oblíbené granule, mýdlo nebo třeba kávu. To všechno má svůj specifický pach. Pes ale přesto musí hledanou látku bezpečně rozeznat.
Za dobrou práci odměna
Rundo, hledej! Černá psí krasavice čumákem kontroluje všechna místa, která jí psovod ukáže. U jednoho si sedne a významně k němu zvedne oči: Tady to je!
Neštěká, nevyvádí, jen tiše dává signál, že úkol splnila. A následuje odměna – major Kozák vytahuje z kapsy její oblíbenou hračku, hodí jí ji a dovolí jí se za ní rozběhnout. A to je princip výcviku: pes hledá, a když najde, je za dobrou práci odměněn. Říká se tomu upevňování pachové paměti psa.
Runda – stejně jako další psí specialisté na vyhledávání těchto látek - je cvičená na různé druhy výbušin. Se svým psovodem cvičí denně, každou volnou chvíli je tak připravována k plnění svého poslání. Ona sama ještě „v akci" nebyla – potvrzení, že umí všechno, co je třeba, získala teprve před několika dny. Ale kdoví, možná že ve chvíli, kdy budete číst tyto řádky, už bude mít služební křest za sebou…
Jaké základní povely by měl pes ovládat?
Petr Kozák- pracuje u policie od roku 1991. Nastoupil jako psovod – vlastně chtěl k policii právě proto. Pejskařil totiž už dříve. Jeho první služební pes byl rotvajler Danilo, hlídkový pes. Po něm přišel všestranný německý ovčák Alf.
Následovala stáž v USA, odkud si přivezl specialistu na vyhledávání výbušin, labradorského retrívra Steveho. Spolu s ním sloužil Fox, belgický ovčák cvičený na drogy, Steveho nahradila Kety, vycvičená na výbušiny. Když se Kety blížily desáté narozeniny, byl nejvyšší čas myslet na její nástupkyni.
Petr Kozák má nyní hodnost majora a funkci vedoucího oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. S Kety ještě zvládli všechny „čmuchací" povinnosti během hokejového mistrovství světa v Ostravě, ale teď už ji čeká jen báječný psí důchod u svého pána.
V práci ji letos vystřídá černočerná slečna Runda, tříletá fenka německého ovčáka. Před několika dny získala certifikát, že umí všechno, co je třeba, a může do akce.
Jaké základní povely by měl pes ovládat?
Rozhodně by měl zvládnut přivolání, tedy povel Ke mně (k noze…). Pokud nezvládá tohle, nemáme jak cvičit. Měl by slyšet na své jméno. Měl by umět chodit u nohy ve chvíli, kdy to potřebuji. Měl by reagovat na Fuj!, kdyby třeba někde něco požíral, to by měl mít naučené dobře, a s tím související povel Nesmíš! A pak Volno! – aby věděl, kdy se může volně proběhnout. Ale samozřejmě jsou i povely pro zábavu a aktivitu psa, všechny ty sedni, lehni, pac, dogdancing (tanec se psem – pozn. red.)… Takové ty psí kusy.
Tak v tom případě naši psi jsou nevychovaní cirkusáci, protože ovládají hlavně ty psí kusy. Dá se to ještě napravit? Dá se vycvičit už dospělý pes?
Když se člověk chová správně, dá se vycvičit každý pes. Jen to asi bude chtít víc trpělivosti… Základní podmínka je ovšem důslednost. Nedůslednost je hrob všeho, co se pes naučil.
Co považujete za nejhorší psí zlozvyk?
Pes nemá zlozvyky, jen zkouší, co mu u člověka projde. Takže zlozvyk lidský – nedůslednost. Pokud důsledně nevyžaduju to, co jsem po psovi chtěl, nic ho nenaučím. Psi to s lidmi umí, na to jsou generálové, a bez rozdílu – i ti naši přísně cvičení. (smích)
Kdy je tedy nejlepší začít psa cvičit, kdy je nejvnímavější?
Rozlišoval bych výcvik a výchovu. S výchovou začínáme hned po převzetí štěněte – nebo psa, pokud se ujmeme už odrostlejšího jedince. Pomalu ho směřujeme k tomu, co po něm budeme chtít, proč jsme si ho pořídili – můžeme pracovat na rozvíjení lovení malé kořisti, pachových prací či na sportovních aktivitách… Zároveň cvičíme základní povely, které jsme už zmínili. Rozhodně ale hned od začátku musíme pracovat na tom, aby se pes dobře socializoval.
Co to vlastně socializace je?
Socializovaný je pes, který se chová „normálně" ve společnosti – je zvyklý na přítomnost lidí, ostatních psů (není vůči nim nepřátelský či agresivní, ale ani na ně radostně neskáče), bez problémů se pohybuje v městském prostředí (nebojí se aut, neběhá za nimi, neděsí se hlasitějších zvuků…), v dopravních prostředcích, vykonává potřebu tehdy a tam, kdy je to vhodné… Prostě umí se bez problémů pohybovat ve svém okolí.
Základem výchovy i výcviku je odměňování za „dobře vykonanou práci". Čím odměňovat?
Jsou dva základní směry: první je využití takzvané chutově dráždivé metody neboli odměňování pamlskem. Je to nejjednodušší forma komunikace mezi psem a psovodem. Pro psa je pamlsek nejpochopitelnější, proto ho používají méně zkušení psovodi. Druhý směr je odměna oblíbenou hračkou, což už je podle mě metoda pro zkušenější majitele. Pokud to však člověk neudělá správně, může to způsobit víc škody než užitku. Většina psů má stejně raději pamlsky…
Jaké plemeno byste doporučil chovatelům – začátečníkům?
Člověk musí v první řadě vyhodnotit svoje ambice a požadavky na psa – na hlídání zahrady si nepořídím malého psa společenského plemene a na agility třeba tibetskou dogu… Obecně se dá říci, že teriéři jsou především pro svůj temperament dosti nároční na výchovu, stejně tak jezevčíci či bíglové. Přesto si takové psy pořizuje mnoho začátečníků. Já osobně nedám dopustit na německé ovčáky. A taky na velškorgi, které chováme doma. (smích)
No vidíte, a já zase na papillony…
Člověk musí mít v první řadě jasno, na co si psa pořizuje – německý ovčák je pracovní pes, husky potřebuje běhat, s pudlíkem si zas užijete procházky v parku… Nejhorší je, když se to poplete.
Jak se liší výcvik služebního psa a domácího mazlíčka?
Policejní pes má zcela konkrétní pracovní náplň, ke které je směřován, na co je připravován. Musí být vycvičen perfektně. Domácímu mazlíčkovi můžeme leccos odpustit.
Na co všechno vaše služební psy cvičíte?
Základem oddělení jsou psi všestranní, schopní základních kynologických činností, které máme v šesti okresech. Jde hlavně o vyhledávání pachatelů trestné činnosti, ale dělají i průzkum objektů nebo hledají v terénu ztracené osoby. V Ostravě máme psí specialisty – na vyhledávání výbušin, drog, zbraní, lidských ostatků nebo akcelerátorů (látky, které podporují hoření; policie spolupracuje s hasiči, když mají podezření, že požár byl založen úmyslně – pozn. red.). U těch mají psi tak citlivé nosy, že se taky stalo, že přístroje toto mizivé množství látky v požářišti ani nedokázaly zaregistrovat… A v neposlední řadě na pachové identifikace – porovnání otisků pachů zajištěných na místě činu s pachovým vzorkem podezřelého.
Jsou stejně talentovaní psi i feny?
Pokud jde o samotný talent, tady bych rozdíl neviděl. Rozdíl je viditelnější při rozhodování o směru budoucí využitelnosti našich čtyřnohých kolegů. Pro jejich využití například proti fotbalovým chuligánům budou většinou vhodnější statní psi, i když znal jsem i vynikající feny obranářky. Naopak u speciální kynologie pracuje většina fen. K odůvodnění tohoto faktu rád používám tezi jednoho mého kamaráda, bývalého kolegy. Ten feny přirovnává k ženám, které vždy cítí jakýkoliv „problém" daleko předtím, než reaguje chlap! (smích)
Co dělá služební pes, když necvičí a nepracuje?
Cvičíme denně nebo jsme na výjezdu. Těch je mnohdy poměrně dost – zajišťujeme bezpečnost na sportovních, společenských i různých speciálních akcích, jako bylo například nedávné hokejové mistrovství světa. Někdy je tedy víc práce, jindy víc prostoru pro výcvik. Když máte vhodného psa – pro takovou specializovanou práci rozhodně musí mít vlohy –, tři měsíce trvá intenzivní základní výcvik. Pak ale musíte jeho dovednosti dennodenně rozvíjet, aby z něj byl pes špičkový. Některé psy si pak po práci psovodi berou domů, jiní zůstávají tady a službu konajíci psovod se o ně postará. Ale psovod svému svěřenci věnuje i spoustu svého volného času, nikdo ho nenechá jen tak tady v kotci.
Slyšela jsem, že vaši psi mají i svého „fyzioterapeuta".
Máme kolegy, kteří přicházejí se psy cvičit, rehabilitovat, třeba po větších zásazích. Pes má tělo namožené stejně jako člověk… Cvičí s nimi například Dornovu metodu (jemná manuální terapie, s jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny zpět do svých původních správných poloh – pozn. red.), která je pro pracovní psy vhodná, abychom předešli poškození kvůli jednostranné zátěži.
Jak dlouho je vlastně pes ve službě?
Záleží na jeho zdraví i směru, v němž u nás působí. Například můj čtvrtý služební pes, Fox, který byl machr na hledání drog, sloužil do dvanácti let. Ale kde pes dělá práce náročné na fyzičku a trpí jeho klouby nebo páteř, končí dříve, kolem desátého roku. A už tak kolem jeho sedmého až osmého roku je třeba myslet na to, abychom vychovávali jeho nástupce. Každý psovod pak k němu dostane nového, mladého psa.
A co s ním pak je?
Obvykle si ho psovod nechá jako domácího mazlíčka.
Měl jste někdy z některého služebního psa strach?
Máme i psy, před kterými mám respekt a nešel bych k nim. Hlídkoví psi nebo rotvajleři, které využíváme například při zjednávání pořádku na fotbalových utkáních, jsou samozřejmě ostřejší. Jsou vedení k tomu, aby byli ostřejší k lidem, které jim psovod určí. Ale třeba Runda je mazel, vždyť jste ji viděla…
Nezlobte se, ale nedá mi se nezeptat… Říká se, že psi, cvičení na vyhledávání drog, jsou na nich závislí.
(smích) Naši psi jsou cvičení vyhledávat celou škálu drog, na kterou bychom je měli navyknout dřív? (smích) Tak hloupí, aby brali drogy, jsou jenom lidé. Když se zamyslíte, jak drogy působí na lidi, co by asi udělaly se psem? To jsou takové zkazky…
Jak třeba Rundu před prací hecujete?
Jdu místo, které má prohledávat, nejprve opatrně prohlédnout sám. A to ona už ví, že se bude něco dít. Pro psa je práce zábava, on pracuje rád – a rád dělá svému psovodovi radost. Prostor prohlížíme, protože nechceme psy pouštět do zbytečného rizika. Pokud můžu, tak si to místo nejdřív zkontroluju – že pes něco nespustí, neshodí, že na něj nic nespadne, nepořeže se od rozbitého skla… Nechci ji pouštět do nebezpečného prostoru.
Stane se, že psa do akce nepustíte?
Rozhodně ano. A už jsem to i udělal.
Na kterého svého služebního psa nejvíce vzpomínáte?
Měl jsem štěstí na úžasné psy a jsem moc rád, že se to tak poštěstilo. Na každého z nich mám krásné vzpomínky.
S Foxem a Kety jste prý vždy byli velice úspěšní na mistrovstvích republiky policejních psů.
S Foxem jsme na něm byli čtyřikrát a zajistil nám 6., 4., 3. a 2. místo. Kety mi pak doplnila sérii umístění o vítězství.