Bezmála padesát úřadů má zaniknout v Moravskoslezském kraji, což je nejvíce v republice. V Ostravě jich zmizí hned devatenáct. Co do počtu je na tom hůře jen Praha. V přepočtu na obyvatele však vévodí moravskoslezská metropole. 

Vztek seniorů

Naštvaní jsou zejména obyvatelé ostravského sídliště Fifejdy a okolí, kde se počítá s uzavřením pošty v Ahepjukově ulici 12. „Je to úplná blbost. Tady jsou dvě velká sídliště. Je to tu vytížené. A oni to zruší. Ať se vzpamatují na tom vrchu. Nejblíže to pak budu mít do Mariánských Hor, ale tam je tolik lidí, že je tam už teď v šest hodin ráno fronta,“ řekl Deníku Jaromír Křížkovský (77 let). Jak dodal, těžké to budou mít zejména senioři. To potvrdila i starší žena procházející kolem pošty. „Mám to tady kousek od domu. Teď se budu muset plahočit kdoví kam,“ prohlásila.

Na svou poštu byla zvyklá i paní Jana bydlící kousek od centra Ostravy. Roky navštěvovala pobočku na rohu Sokolské třídy a Zborovské ulice. „Asi s tím už nic nenaděláme. Na poštu u Husova sadu je to zhruba kilometr, takže se to dá zvládnout. Horší to budou mít důchodci,“ řekla paní Jana. Třetí rušená pobočka v Moravské Ostravě se nachází v budově, kde je sídlo Moravskoslezského kraje.

Hned pět poboček

Ve Slezské Ostravě má skončit hned pět poštovních poboček, které jsou zejména v zástavbě rodinných domů, například v Heřmanicích ve Vrbické ulici. „Bydlí tu hodně důchodců. To se teď budou táhnout přes půlku města?“ rozčiloval se starší muž.

Jeden z rušených poštovních úřadů se však nachází i v husté bytové zástavbě, konkrétně na náměstí Jurije Gagarina. „Tak budeme muset přes řeku. Já s tím problém nemám, hůře jsou na tom staří lidé,“ uvedl muž středního věku.

Otevřený dopis

Na rozhodnutí České pošty již na konci týdne reagovali otevřeným dopisem ministru vnitra Vítu Rakušanovi i primátor Ostravy Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezském kraje Ivo Vondrák. Apelují mimo jiné na fakt, že Moravskoslezský kraj je jedním ze tří strukturálně nejvíce postižených krajů v republice, ve kterém zároveň žije vysoký počet obyvatel v seniorském věku - celé znění dopisu jsme zveřejnili již dříve zde.

Pobočky v Moravské Ostravě, které mají být zrušeny

- Ahepjukova 3094/12, Moravská Ostrava
- 28. října 2771/117, Moravská Ostrava
- Sokolská třída 2380/67, Moravská Ostrava

Pobočky ve Slezské Ostravě, které mají být zrušeny

- Vrbická 211/127, Heřmanice
- náměstí Jurije Gagarina 235/2, Slezská Ostrava
- Škrobálkova 61/15, Kunčičky
- Frýdecká 28, Kunčice
- Stará cesta 125/4, Hrušov