SERIÁL DENÍKU

„Chtěla jsem někam vycestovat. Porovnávala jsem náklady na život v různých zemích Evropy a Česká republika mi vyšla nejlevněji. Proto jsem se rozhodla studovat právě tady,“ vysvětluje.

V Ostravě je prý velmi spokojená a zamilovala se do ní.

Další díl seriálu o cizincích žijících v Ostravě najdete v úterním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.

Vychází pravidelně každé úterý.

„Jsou tady skvělí lidé, líbí se mi místní kulturní život a je tady takový příjemný klid,“ říká mladá žena a dodává: „Také se tady cítím velmi bezpečně, což je pro mě důležité. Až budu mít jednou děti, nebudu se bát je samotné někam pustit,“ myslí si.

Jedna z mála věcí, která se jí v Ostravě nelíbí, je, že o víkendu bývá centrum města vylidněno. „V Rusku je to jiné. Lidé naopak o víkendu vyjíždějí do centra, jdou se bavit, koná se spousta akcí. Tady jdou všichni raději do obchodních center. Tam je pořád plno,“ míní.

O Ostravanech mluví jako o příjemných, sympatických a ochotných lidech. „Když něco potřebuji, někoho se na ulici na něco zeptám, každý mi pomůže. Opravdu mám s místními jen dobré zkušenosti,“ tvrdí.

A čím se mladá Ruska v Ostravě živí? Provozuje novou kavárnu u Divadla loutek a založila dámskou taxislužbu. „V každé velké zemi něco takového funguje. Auta řídí pouze ženy a vozí jen dámy a jejich děti. Muž do auta smí pouze jako doprovod. Jde o to, aby se mámy s dětmi cítily bezpečně a příjemně,“ vysvětluje s tím, že v Rusku by pro ni bylo složitější začít podnikat.

„Jsme rozvinutá země, kde už je téměř všechno. Je složité přijít na něco nového, v čem by se dalo podnikat,“ myslí si. V Ostravě si Valentina Sinyushkina našla partnera a plánuje tady už zůstat. „Jsem tady moc spokojená. Ráda bych tady založila rodinu, koupila si byt a žila tady,“ uzavírá.

TELEGRAFICKY

Nejoblíbenější restaurace? U Dvořáčků.

Co se mi v Ostravě nejvíce líbí?
Festival Colours of Ostrava a mostek v Jaklovecké ulici. Je z něj vidět na celou Ostravu.

Co mě v Ostravě nejvíce štve?
Asi smog. Ale snažím se na to nemyslet. Co oči nevidí, srdce nebolí.

Ostravané jsou…
…milí, obětaví lidé.

Co mi v Ostravě chybí?
Rodina a přátelé. A také mě mrzí, že město je o víkendu mrtvé.

První dojmy z Ostravy?
Špatné. Přijela jsme s bandou studentů na hlavní nádraží a první, co jsem viděla, byli bezdomovci.

Jak se mi tady žije?
Jsem tady spokojená.