Nádražní ulice má nové koleje i vozovku, dodělávají už se pouze chodníky a parkovací záliv u Komerční banky. Tyto práce skončí do konce listopadu.

Slíbenou pěší zónou a oázou klidu se ale toto místo ještě nestane. Na programu je postupné zkrášlení a rekonstrukce hned tří ploch u Elektry.

Deník už dříve informoval o tom, že se připravuje rekonstrukce náměstí Dr. E. Beneše před moravskoostravskou radnicí. Jak nyní zjistil, práce by měly začít a také skončit ještě během letošního roku.

„Čekáme pouze na vyjádření z útvaru hlavního architekta," uvedla zástupce tiskové mluvčí Magda Luňáčková z radnice Moravské Ostravy a Přívozu s tím, že náměstí čeká jedna zásadní změna.

Kromě opravy místní kašny a výměny dlažby, která dostane stejnou podobu jako nedávno rekonstruovaná nedaleká pěší zóna v ulici 28. října, dojde i ke změně organizace dopravy.

„Automobilům s povolením bude nadále umožněno najíždět před budovu radnice ze Zámecké ulice, výjezd od radnice však nově povede okolo budovy České národní banky přímo na Nádražní ulici," přiblížila Luňáčková, podle které by na náměstí mohlo přibýt i několik stromů.

ZA ROK I PIAZZETTA

Proměna náměstí není jedinou chystanou změnou v této oblasti.

Ostravští zastupitelé se v říjnu dohodli na vyhlášení architektonické soutěže na zkrášlení prostranství v Umělecké ulici před Domem umění.

A v tomto týdnu rada města schválila i zadání zakázky architektonické kanceláři Vysloužil Architekti ke zpracování dokumentace na proměnu průchodu u Komerční banky. Vznikne zde náměstíčko takzvaná piazzetta s lavičkami a novou dlažbou.

„Práce začnou někdy v srpnu či září příštího roku. Komerční banka se rozhodla pro menší estetizaci ze strany od Tyršovy ulice a my na ně s náměstíčkem musíme počkat," vysvětlil investiční náměstek primátora Břetislav Riger. Původně totiž i vznik piazzetty byl v plánu současně s opravou Nádražní ulice.

Podle architektky Markéty Vysloužilové bude mít chystané náměstíčko plánovanou podobu, o které Deník v dubnu informoval. Pouze jeden ze vzrostlých stromů, jemuž se zlomila větev, zřejmě půjde k zemi.

„Je dobře že se v Ostravě konečně něco dělá a mění. Doufám, že tyto drobné kroky pomohou vrátit centru život," svěřil se Miroslav Galda, který bydlí nedaleko.

INFOCENTRUM A ZASTÁVKA ELEKTRA

V rámci celkové proměny dostane nový kabát i tramvajová zastávka Elektra, která oproti původnímu záměru přesunout ji před lékárnu, zůstane na svém původním místě.

Podle primátora Ostravy Tomáše Macury bude hodna podoby třetího tisíciletí a stejně jako v minulosti zůstane zastřešená.

Do konce roku se na své místo vrátí i pobočka Ostravského informačního servisu Elektra, která kvůli rekonstrukci ulice i interiéru provozovny dočasně sídlí v budově protější radnice.

„Design, který bude poprvé vyzkoušen na tomto místě, chceme postupně rozšířit i do ostatních poboček," plánuje primátor.