Čurají nám kolem domu, popelnic, na trávu, kde si hrají děti, ve dne v noci neustálý křik, sprosté nadávky, strašné! Pomůže nám někdo?

Takto zoufale se Deníku ptali obyvatelé domů na Hlavní třídě v Porubě. Městskou policii prý volají denně, ale partičky bezdomovců a dalších nepřizpůsobivých lidí, kteří se opíjejí na dvoře mezi domy a prostranství pod okny si pletou s veřejnými toaletami, se ne a ne zbavit. A to i přesto, že lokalita, kde bydlí, patří k těm, kde je podle městské obecně závazné vyhlášky zakázáno pít alkohol na veřejnosti.

Jeden z místních obyvatel redakci zaslal i video zachycující dění ve dvoře: Nájemníci v Ostravě-Porubě jsou zoufalí. Opilci jim řvou pod okny

Po zveřejnění příběhu se tu situace uklidnila.

„Díky vám zatím máme klid, jak je vidět, Deník má obrovskou moc. Městská policie je zde bez volání tak pětkrát denně, jen v domě doufáme, že to vydrží. Doslova si mlaskáme blahem, konečně se vyspíme," napsal čtenář.

Situace ale není tak jednoduchá, jak možná na první pohled vypadá. Bezdomovci tu sice „vyklidili pole", ale podle všeho jen změnili revír. Dana Klišová z Městské policie Ostrava uvedla, že místní strážníci i ti s celoměstskou působností, včetně okrskáře, tu pokračují v opatření, která přijali začátkem roku. Hluční opilci se přesunuli jinam.

„Došlo k migraci. Osoby bez přístřeší se v rámci dne mezi jednotlivými místy přesouvají, problémy jsou například na náměstí Václava Vacka, v Resslově ulici, na středovém pásu Hlavní třídy a v dalších dvorních částech Porubské ulice," řekla Klišová s tím, že nejen na těchto místech, ale třeba i v okolí bývalého kina Dukla nebo na náměstí Družby dělají městští policisté potřebná opatření tak, aby eliminovali protiprávní jednání a zabezpečili veřejný pořádek.

„Alkohol na veřejných místech popíjejí většinou bezdomovci, kteří jsou téměř nepostižitelní. Pokuty nemají z čeho zaplatit, vymahatelnost těchto pokut je dražší než výše samotné pokuty. Většina má buď adresu na úřadě, nebo se v místě bydliště dávno nezdržuje. Těmto osobám tak není možné doručovat předvolání či rozhodnutí. Pokud se už dostaví na úřad k projednání přestupku, je situace naprosto stejná, protože ukládání sankcí v podobě pokut je téměř bezpředmětné," konstatovala Klišová.

Dodala, že strážníci se snaží tyto lidi z problematických lokalit vykazovat a mohou jim alkohol, který popíjejí, odebrat. Nic jiného jim ze zákona přikazovat nemohou.

Občanům radí, aby problémy strážníkům telefonicky oznamovali.

„Nevadí, že budou volat opakovaně, když nastane situace, že se hlučné osoby na místo po odchodu hlídky vrátí. To je něco, co nelze ovlivnit, a občané se nemusejí obávat věc znovu oznámit. Pro nás je to velká pomoc," řekla Klišová.