Stát bude necelých 31 milionů korun bez DPH a nainstalován bude v červenci a srpnu. Řeč je o novém parkovacím systému pro Ostravu, který na vybraných místech zajistí nové možnosti při parkování.

Město si od tohoto kroku slibuje větší pohodlí pro řidiče a zejména zajištění vzdáleného dohledu a obsluhu parkovacího systému z dohledových pracovišť. Vedlejším efektem má být levnější servis jednotného zařízení.

Městská policie Ostrava, ilustrační foto.
Zvýšená kontrola strážníků nad parkováním. Primátor Ostravy: Bylo to neúnosné

„Dodávaný parkovací systém bude bezlístkový a bezhotovostní,“ popsal klíčovou praktickou změnu pro řidiče investiční náměstek primátora Ostravy Břetislav Riger (Ostravak) s tím, že jednou z funkcí nového parkovacího systému bude také možnost rezervace parkovacího místa.

Rezervačka na večer

Zapnuta bude až po zkušebním režimu. „Ten nám ukáže detailní čísla, jak a kdy bývá který parkovací dům obsazený a kolik míst je možno vybookovat k rezervaci, když třeba poblíž bude večerní program. Abychom však mohli někomu na večer garantovat místo, od určité hodiny tam nemůžeme pustit jiné auto. Člověk si v případě rezervace určitě bude muset koupit více hodin,“ nastínil záměr náměstek.

Ostrava novým parkovacím systémem osadí pět parkovacích domů a podzemních parkovišť a dvě pozemní parkoviště. Kde to bude?

Čajovna u Sýkorova mostu, 15. března 2024, Ostrava.
Čajovna u Sýkorova mostu v Ostravě končí. Knihovna využije její prostor jinak

V podzemním parkovišti pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce, v parkovacím domě u Domu kultury Poklad, který byl otevřen v roce 2022, i v druhém parkovacím objektu u tohoto kulturáku, jehož dokončení se očekává právě v červenci. Osazen jím bude také nyní dokončovaný parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava na Fifejdách s kapacitou 465 míst a později jím bude vybaven také chystaný parkovací dům u hejtmanství, který by se měl letos teprve začít stavět a poslouží až pro 600 vozidel.

Město s parkovacím systémem počítá také na parkovištích na Smetanově náměstí před Divadlem Antonína Dvořáka a v Poděbradově ulici mezi Domem umění a Dopravním podnikem Ostrava.

Pro seniory u nemocnice s lístečkem

Přestože bude systém bezlístkový a bezhotovostní, bude na obě tradiční funkce schopen „přepnout“. V základním režimu – tedy s výdejem lístků a platbou hotově – se s ním od začátku počítá jen v parkovacím domě na Fifejdách. „Očekáváme tam častější výskyt řidičů vyššího věku než na jiných místech. Když bude zájem, jsme schopni ho zapnout i jinde, na druhé straně chceme lidi vést moderní cestou a když vidíme, jak bez potíží jezdí na digitální jízdenky v hromadné dopravě, věříme, že to nebude potřeba,“ vysvětlil Břetislav Riger.

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl majitel společnosti GoNet Pavel Górecki, moderuje redaktorka Deníku Martina Klíšťová.
Pavel Górecki: Jak se rodila internetová televize Lepší.TV

Na volná parkovací místa budou řidiče navádět nejrůznější mobilní aplikace, která ostravská data přijmou, například mapy.cz, Google Maps či Waze. „U parkovacích domů nepočítáme s fyzickými ukazateli s počtem parkovacích míst,“ řekl Riger k lidmi nezřídka kritizované formě. Ta zůstane zachována pouze na zmíněných dvou parkovištích, i tam ale řidiče navedou aplikace.