Při běžných loutkových představeních nevnímají, někdy pláčou a ruší okolí. Rodiče už ale brzy budou moci brát do divadla i půlroční miminka na speciálně vytvořený program právě pro ně.

Divadlo loutek na Černé louce se rozhodlo nabídnout maminkám s nejmenšími dětmi netradiční program, v České republice naprosto unikátní. Loutkáři se totiž inspirovali z části podobným projektem na Slovensku, o dalším takovém nevědí.

„Nabídneme zcela netradiční a netypické představení dětem od půl roku do dvou let, tedy pro věkovou kategorii, na niž jsme se nikdy dříve speciálně nezaměřovali,“ láká ředitelka divadla Jarmila Hájková, podle níž lidé s takto malými dětmi na představení občas chodívají, avšak ideální to není ani pro jednu stranu.

Naopak když se loutkáři rozhodli zařadit do programu speciální představení Bato a Lato, okamžitě byly všechny vyhrazené termíny vyprodány až do konce ledna.

„Zaměříme se na ty vjemy dětí, které se v určitých měsících jejich života rozvíjejí,“ vysvětluje Hájková. „Batolata provedeme světem barev, tvarů, melodií, zvuků a doteků, ve kterém je dovoleno skoro vše dívat se, divit se, poslouchat, výskat, smát se, sedět, lézt, zkoumat i ochutnávat,“ dodává dramaturgyně Daniela Jirmanová. Povoleno bude v podstatě vše.

Kvůli speciálním potřebám je kapacita představení dvacet osob, tedy deset dospělých a deset dětí. Maminky se nemusejí obávat ani situace, kdy mají doma i starší dítě mohou je vzít také a lektoři se jim budou věnovat individuálně.

Představením pro batolata budou vyhrazeny ranní a dopolední hodiny. Premiéra se chystá na pátek 14. prosince a divadlo plánuje řadu repríz. V programu by chtěla představení udržet tak dlouho, dokud o ně bude zájem, a vše nasvědčuje tomu, že to bude zřejmě dlouho.

Divadlo loutek slaví 65 let. Chystá také rekonstrukciSpeciální program pro nejmenší děti loutkáři připravili u příležitosti 65. výročí založení divadla v roce 1953, které připadne právě na 14. prosince. Mimo to chystá také večerní program „Divadlo loutek z odvrácené strany“ a důkladně se chystá i na další ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, který se bude konat od 29. září do 4. října příštího roku a o účast na něm projevilo zájem už víc než 130 souborů z celého světa.

Ještě předtím ale přijde na řadu nutná rekonstrukce divadelní budovy z roku 1999. „Probíhat bude od ledna do června, protože nám do objektu zatéká. V podstatě nám prší na jeviště, kvůli čemuž jsme museli přizpůsobit také program,“ sdělila ředitelka divadla Jarmila Hájková k budově, která je dodnes unikátní. „Kromě jednoho divadla ve Francii jsme nenašli žádné jiné, které by bylo účelově postavené právě pro loutkáře,“ říká náměstek ostravského primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.