Naškrábat brambory a slupky dát do speciální tašky, čekat až se toho nashromáždí více a pak zavézt už nevábně „voňavý" pytel s nákladem do sběrného dvora.
Tímto způsobem by měli lidé třídit takzvaný bioodpad, který kromě slupek od brambor zahrnuje i posečenou trávu, další zeleninu nebo ovoce, čajové lístky, kávovou sedlinu, piliny a třeba i hlínu či zbytky dřeva. Další možností je si objednat 110litrovou nádobu za 770 korun, kterou OZO Ostrava pronajme na období osmi měsíců. O odvoz se pak ale postará samo.
„Nechápu, proč město svou povinnost třídění odpadů deleguje na občany. Mělo by zajistit, aby kontejner na bioodpad stál mezi popelnicemi na sklo, papír a plasty. V tom případě bych s jeho tříděním neměl nejmenší problém. Bydlím v bytě na sídlišti, kde si asi jen stěží objednám kontejner, a sedat do auta a jet vyvézt hromádku slupek do sběrného dvora, na to bych se mohl vybodnout," rozčiloval se čtenář Deníku Zdeněk J., který bydlí na fifejdském sídlišti.
Změna nebude
Změna se ale podle mluvčí ostravského magistrátu Andreji Vojkovské nechystá. „Nic nad rámec sběrných dvorů a pronájmu kontejnerů nepřipravujeme. Zmíněná možnost zajistit speciální popelnice, které by lidé měli k dispozici u obytných domů a sídlišť, stejně jako popelnice na plast, papír a sklo, by město vyšla na zhruba patnáct až dvacet milionů korun," vysvětlila mluvčí.
Zákonné důvody nové vyhlášky na třídění odpadů město splňuje. „A to díky možnosti třídění odpadu ve sběrnách, kterých je na území Ostravy dvanáct. O žádné další nabídce v současné době nevíme," potvrdila stanovisko i mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.
Město si totiž mohlo vybrat z několika možností. „Třídění je možné buď skrze sběrné dvory, sběrné nádoby, svoz do bioplynových stanic, popřípadě pytlový sběr, nebo prostřednictvím kompostárny," uvedla Petra Roubíčková z ministerstva životního prostředí s tím, že obce tak mají velkou volnost v tom, jakým způsobem chtějí rostlinný bioodpad třídit. „Mají možnost si samy určit, která možnost je pro ně nejlevnější a nejefektivnější tak, aby vyšly vstříc nejen občanům, ale i místním podmínkám."
Lidé dvou nabízených možností třídění bioodpadu v Ostravě využívají zhruba stejně. „Poměr odvozu do sběrných dvorů a objednaných hnědých kontejnerů je na Ostravsku zhruba půl na půl. Ročně pronajmeme asi 1500 nádob, což je jen o trochu méně objemu bioodpadu, který se odevzdává ve sběrných dvorech," řekl Deníku technický náměstek OZO Ostrava Petr Bielan.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je nová vyhláška cestou k tomu, aby Česká republika splnila cíle stanovené Evropskou unií pro třídění odpadů. Ty se v uplynulých letech nedařilo naplňovat.