Na mimořádném setkání s primáři, vrchními sestrami a dalšími zaměstnanci Městské nemocnice Ostrava se v těchto dnech rozloučil odvolaný ředitel Tomáš Nykel.

V nemocnici však zůstává jako primář Lékařské pohotovostní služby. Proč ho radní na svém úterním zasedání odvolali, stále neví.

„Zcela upřímně, já důvod svého odvolání neznám, ale rada města Ostravy na to má právo," uvedl Nykel na setkání s poděkováním všem přítomným.

Zatímco se loučil se svou funkcí a svými podřízenými, Roman Kadlučka, ředitel Dopravního podniku Ostrava, rovněž spojovaným s kauzou Dědic, napsal otevřený dopis zastupitelům. Ti jeho další osud budou řešit na středečním zasedání.

Stojí v něm například, že v době, kdy byly uzavírány zakázky, kvůli kterým je obviněn Martin Dědic, Kadlučka ještě ve své funkci vůbec nebyl.

„Přes to jsem s ohledem na své kompetence provedl rozsáhlou kontrolu. Tu následně opakovaně provádělo také Ministerstvo financí České republiky i Regionální rada ROP. Nikdy však neprokázaly žádné nedostatky," uvedl Roman Kadlučka v otevřeném dopise.

Ohradil se v něm také proti tomu, že by byl v čilém telefonním kontaktu s Martinem Dědicem. „Nikdy jsem si s ním netykal, nikdy jsem se s ním neúčastnil žádné kulturní, sportovní nebo společenské akce. Nikdy jsem mu neposkytl žádné informace, které by se týkaly specifikací výběrových řízení," uvedl Roman Kadlučka.

Martin Dědic byl obviněn spolu s dalšími sedmi osobami z ovlivňování šesti veřejných zakázek, které se týkaly výše zmíněného Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava. Údajně dokázal zařídit, aby veřejné zakázky vyhrály vybrané firmy. Za to měl vzít úplatky ve výši přesahující třicet milionů korun. „Byly to postupně dávané finanční částky. Následně měly být zakrývány prostřednictvím smluv označovaných buď jako poradenské, nebo smlouvy o kontrolní činnosti," vysvětlil dozorující státní zástupce Vít Koupil fungování celého systému. Vyšetřování kauzy Dědic podle něho může trvat ještě několik měsíců.