„V letních měsících obecně ubývá zájem o darování," potvrzuje mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. „Lidé mají jiné starosti, odjíždí na dovolenou a podobně." Paradoxně ale v létě stoupá spotřeba krve.

„Právě v těchto měsících jsou krevní transfuze důležité, protože se zvyšuje počet úrazů," říká Oborný. Mezi nejčastější původce zranění patří cyklistika a dopravní nehody.

Motivace pro potenciální dárce nespočívá ve finanční odměně. „Je důležité zdůraznit, že darování v našem krevním centru je bezplatné. Naši dárci si uvědomují nenahraditelnost této tekutiny a nedělají to kvůli penězům," vysvětluje Oborný. Mezi další důvody patří, že tak klesá riziko ohrožení darované krve. Jelikož dárci nejsou motivovaní penězi, nemají důvod zatajovat informace o svém zdravotním stavu.

Pro dárce ale přece jen existují určité odměny. Kromě příjemného pocitu z vykonání dobrého skutku se pro ně nabízí výhody, mezi které patří pracovní volno po odběru, bezplatná kontrola zdravotního stavu či odpočet ze základu daně. Dárci mají také k dispozici vouchery na různé akce. Například Pojišťovna VZP ČR proplácí dárcům krve a krevních složek jedenkrát v roce 2016 masáže v hodnotě tisíc korun.

Podmínkou pro odběr krve je věk od 18 do 65 let, váha nad padesát kilogramů a samozřejmě dobrý zdravotní stav dárce. Seznam chorob, které dárce nesměl v minulosti prodělat, je vcelku obsáhlý a je k nalezení na webových stránkách FNO. Z darování jsou také vyloučeny osoby, které žijí tzv. „rizikovým způsobem".

Veronika Kotková