Velké rezidenční projekty jsou v Ostravě v kurzu. Soukromí investoři staví pompézní projekty na Karolině či na dohled Jubilejní kolonie na Jihu, kde rekonstruují starou zástavbu. Čilý ruch je nyní také v Hrabové, kde už stojí tři nové bytové domy, nyní v nich tuhnou anhydridové podlahy.

Projekt nájemního bydlení Nové Lauby. Prezentace architekta Martina Tycara z oceňovaného architektonického studia Znamení čtyř – architekti
Lauby v Ostravě budou. Když nezačne stavět investor, tak město ano!

„Stejně jako u našich předchozích projektů budou byty určeny výhradně k pronájmu, a to zejména seniorům,“ říká investor Patrik Němec z Rezidence Ostrava-Hrabová, podle něhož by náklady na bydlení včetně záloh na služby měly začínat u menších bytů 1+kk asi na 6,5 tisíce korun.

Nebojí se, že by o bydlení mezi seniory nebyl zájem, jeho zkušenosti mají dokládat opak. „Jedná se bezbariérové bydlení s výtahem, v areálu bude 24 bytů vybavených sprchovými kouty a budou se dát lehce upravit pro bydlení případných hendikepovaných nájemníků,“ míní Patrik Němec, který očekává zájem seniorů, mnohdy špatně pohyblivých, kteří bydli v domech bez výtahů. I včetně těchto snadno upravitelných bytů bude v areálu celkem 81 nových bytů.

Vizualizace, jak bude po dokončení vypadat nová rezidence v Ostravě-Hrabové s 81 byty.Vizualizace, jak bude po dokončení vypadat nová rezidence v Ostravě-Hrabové s 81 byty.Zdroj: Vizualizace: archiv Patrika Němce

Bezpečnost na silnici

Obyvatelé Hrabové vidí na projektu i negativa. Jde zejména o umístění nových bytových domů v zatáčce Paskovské ulice při sjezdu od Makra.

„Byli bychom rádi, kdyby domy do zatáčky tolik netrčel. Blokují výhled, protože těsně za zatáčkou dochází ke křížení silnice s cyklostezkou a pěší trasou, a když tam někdo vjede rychle, hrozí nebezpečí. Ale s umístěním nic nenaděláme, šlo o soukromý pozemek,“ říká starosta Hrabové Igor Trávníček, který u dopravní policie žádal o umístění zrcadla či dopravního omezení pro zvýšení bezpečnosti, ale zatím marně.

I přes vládní nařízení ski areál Vaňkův kopec spustil provoz vleku, 31. ledna 2021 v Horní Lhotě.
Vaňkáč stále jede, zákaz nezákaz. Provozovatelé areálu v nouzi prosí o příspěvek

Jinak ale nic nenamítá a v investora má důvěru. „Ten člověk už podobných rezidencí postavil po republice víc a všude to funguje. Skutečně jde o bezbariérové byty především pro tuto cílovou skupinu,“ přitakává starosta.

Na konci června

Podle investora Patrika Němce se zatím ještě žádné byty nepronajímají, k prohlídce pro zájemce budou připraveny během jara, kdy bude zprovozněna také infolinka a webové stránky s bližšími informacemi. „Dokončení stavby proběhne začátkem léta a první nájemníci se budou moci stěhovat koncem června,“ odhaduje Němec.

Nové rezidenční bydlení v Hrabové roste před očima. Lidé se tam začnou stěhovat před letními prázdninami.Nové rezidenční bydlení v Hrabové roste před očima. Lidé se tam začnou stěhovat před letními prázdninami.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V nové hrabovské rezidenci budou převažovat byty 1+kk s rozlohou od 29 do 38 metrů čtverečních, méně pak bude bytů 2+kk a 2+1 s výměrami od 49 do 87 metrů čtverečních. Prvotní informace zájemci o bydlení naleznou už nyní na webu RezidenceOstravaHrabova.cz.