Ve školce s výukou šachů začali už v roce 2017. „Jsme součástí projektu, který vznikl na Mateřské škole Hornické v Ostravě u paní učitelky Ivy Chadzipanajotidisové, a poté bylo proškoleno několik učitelek. Šachy dětem neslouží jen k rozumovému poznávání a k rozvoji logiky, ale i k upevňování osobnosti a charakteru. Sama jsem vypozorovala, že se děti naučí přijímat prohru. To je pro ně velmi důležité,“ vysvětluje ředitelka Mateřské školy Klubíčko Alica Strnišťová.

Konopex 2022 v Trojhalí Karolina, 22. dubna 2022 v Ostravě.
Kam o víkendu v MS kraji? Ostrava láká na konopný festival, Poruba na kolečka

Nejvíce si pochvaluje úroveň hry, kdy se děti kromě šachů naučí i podávat si ruce před začátkem a po konci hry. Herní kulturu pak vnímají už přirozeně.

Děti se šachy učí poznávat díky pohádce, v níž se líčí, jak figurky vypadají, jaké jsou jejich herní možnosti a kde na začátku hry musí stát. Šachovnice se pro nejmenší stává královstvím, kde jsou král s královnou, hrad, koně i rytíři - střelci. Děti, které ještě neumí číst a psát, pak při hře překvapí matematickými schopnostmi i logickým úsudkem.

Rozvoj dětského intelektu díky šachům definuje řada psychologických studií. Šachy mohou zlepšit matematické, paměťové schopnosti, rozvíjet logické myšlení, učí děti koncentraci, flexibilnímu plánování či umění se rozhodnout v kritické chvíli. Přispívají k rozvoji kreativity a intuice. "Praxe ukazuje, že pokud dítě začne hrát šachy již v mateřské škole, pokračuje v této smysluplné činnosti i v rámci zájmových aktivit na základní škole,“ poukázala náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová.

Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Ilustrační foto.
DPO zavede Airport Express, nabídne spojení z letiště k ostravským hotelům

Děti v Klubíčku mohou šachy hrát buď během běžného "školkového" dne, nebo v odpolední aktivitách dvakrát do týdne. Účastní se také šachových turnajů nebo příměstských táborů o prázdninách. Někdy hrají i doma, například s prarodiči. „Já hraju s dědečkem a brzo pojedu hrát šachy i do Brna,“ dodává na konci partie pětiletý talent Michal.