Salma. Část Slezské Ostravy, kdysi bydliště spousty horníků. Dnes spíše zanedbané místo. Ticho zde rozráží pouze ruch z nedaleké pily. Lidé se ale obávají, že brzy si zde už mnoho klidu neužijí. Jak už Deník počátkem května informoval, tři domy ve zdejším sousedství v Kovařovicově ulici se letos začaly opravovat. Všechny už mají plastová okna a zateplené první podlaží. Lidem se ale nelíbí za jakým účelem se tak děje.

„Je to jedna velká hra. Nikdo nám neřekne pravdu, vlastně nic. Víme jen to, co jsme sami zjistili,“ říká Jiří Hořín, který bude přímým sousedem sociálně slabých nájemníků. „Stačí nám příslib, že to zůstane klidná čtvrť, ale ten od nikoho nemáme. Pan podnikatel na tom chce vydělat, proti tomu nic nemám, ale ať nám, prosím, řekne, že tady nebudou ti nejhorší odpadlíci, parta, která nic nedělá, a dostává větší dávky než já důchod,“ obává se senior. „Pokud to dojde tak daleko, už s tím nic neuděláme.“

Nadšenci z Klubu českých velocipedistů z Ostravy-Hrabové dnes na vlakovém nádraží ve Vratimově převzali betlémské světlo a rozváželi jej dál po městě. Na starých bicyklech, dvoukole i „kostitřasu“.
Betlémské světlo už je v Ostravě. Nadšenci jej rozvezli na bicyklech

Jeho sousedka Iveta Vojtěchovská, rovněž s přímým výhledem na zmíněné domy, stanula v čele iniciativy, která bojuje za lepší život lokality. „Čím více se v tom vrtáme, tím více vidíme. V okolí navíc hrozí prodej dalších takových domů soukromníkům,“ říká Vojtěchovská.

SETKÁNÍ

Domy byly podnikateli nabídnuty bývalým vlastníkem, společností Residomo, poté, co nabídku písemně odmítl městský obvod. Jeho zástupci nyní, zdá se, vyslyšeli volání místních a chystají se pomoci. Na konci ledna se mají všechny tři strany sejít a otevřeně si promluvit. Ještě předtím ale počátkem roku společně zasednou lidé z širokého okolí k „válečné poradě“ a projednají další postoj. Informace zatím nemají a obavy se zvyšují. Proč?

SPLAŠKY U KOLEJÍ

Jak Deníku v květnu řekl sám podnikatel Rostislav Mitrus, pokud budou lidé dělat „problémy“, nahlásí je, že jsou nepovoleně připojeni na jeho kanalizaci.

Okolní obyvatelé projevili s prodejem domů (v pozadí) nesouhlas.
Podnikatel pronajme tři bytové domy Romům. Sousedé se bojí problémů

„Tak to ale vůbec není. Sami jsme na něj poslali hygienu, vodaře, spoustu kontrol. A víte co? Nalili do jeho kanalizace barvivo, které vyteklo dole u kolejí. Prostě to vypouští ven, žádná čistička. Sám jsem u toho byl,“ podotýká Jiří Hořín. „Zdejší vodovodní řád je starý, s odpadní kanalizací se desetiletí nic nedělo,“ vysvětluje starousedlík s tím, že ojediněle k domům pouze dojížděl septik.

Další dotázaní sousedé poukazují třeba na to, že už krátce po započetí rekonstrukce zde byla nastěhována starší paní se dvěma dětmi a že staveniště už není obydlené jen proto, že se situací natolik zabývají.

Údajně se zde už připravuje parkoviště, a byly proto vykáceny první stromy. Zmizel také vzkaz, který zde spolek Slezská pro život vyvěsil. „Od roku 1992 zde byl nepovšimnutý banner, na který jsme jen vložili vlastní text „Salma volá o pomoc“ s odkazem na naše webové stránky. Po měsíci musel zmizet, žalovali nás,“ vysvětlují lidé. „Na radnici nám teď, zdá se, chtějí pomoci, tak počkáme a uvidíme,“ říká Jan Dedek, bydlící nedaleko.

ZKUŠENOSTI

Podobný problém řeší také v Heřmanicích, kde stejný podnikatel už roky přestavuje bývalou školu na domov pro seniory (rovněž problém s kanalizací), i tam se ale lidé obávají vzniku ubytovny.

A nejen oni.

„Tento člověk koupil i v naší lokalitě byty a nastěhoval sem vše možné, ale místním stále nalhává, že to budou byty pro důchodce. Je to jedna velká lež. Místní, bojujte!“ vybízel už v létě na sociálních sítích Jindřich Peter. Vnesou lednová jednání na Salmu trochu světla?

Tunel dlouhý přibližně 1,2 kilometru by měl vést pod touto částí Bohumínské ulice. Ulevit má lokalitě od tranzitní dopravy a vrátit Slezské Ostravě historické centrum.
Ostrava chce předejít dopravnímu kolapsu. Postaví tunely