Jedna z největších zelených ploch v centru města zatím zdaleka nenaplňuje svůj potenciál. Rozpraskané asfaltové a betonové chodníky, nepříliš systematická zeleň. Na druhé straně je tady ale nové dětské hřiště nebo minigolf. To, co zde dnes patří mezi nejlepší „vybavení“, bude brzy už jen jedním z mnoha.

Moravská Ostrava a Přívoz totiž chystá kompletní revitalizaci parku. V jeho východní části za domem kultury vznikne jakási živá zóna určena především mladším návštěvníkům, která naváže na už vybudované dětské a minigolfové hřiště.

Naopak nevyužívané hřiště o kousek vedle bude zrušeno. „V jeho okolí omezíme husté a nepřehledné křoviny, místo kterých se navezením zeminy vytvoří přírodní kopec pro zimní sáňkování,“ říká mluvčí obvodu Jana Pondělíčková s tím, že cílem proměny parku je vytvoření dynamického a moderního zeleného prostoru v centru města.

56. ročník atletického mítinku Zlatá tretra, který se konal 28. června 2017 v Ostravě. Usain Bolt.
Tretra bude v roce 2018 znovu v červnu

IN-LINE DRÁHA

Jestliže východní část parku bude sloužit aktivnímu vyžití, ta západní, které dominuje hlavní parková stezka vedoucí ke kruhovému „náměstíčku“, bude spíše odpočinková. „Díky rozhlehlosti prostoru tudy bude částečně vedena trasa pro sportovce, která ovšem nenaruší klidovou zónu. Ta naopak nabídne více prostoru pro relaxaci a odpočinek,“ pokračuje Pondělíčková v představování projektu.

Ona trasa pro sportovce bude mít podobu dráhy pro in-line bruslaře a koloběžkáře. Pravděpodobně do kruhového prostranství budou umístěny vodní trysky, vznikne i oplocené prostranství s překážkami pro psy, takzvaný agility park. Sad ozdobí drobné architektonické prvky, plastiky ze Sympozia prostorových forem, nové lavičky, odpadkové koše i veřejné osvětlení. Zeleň v parku čeká systematizovaná proměna a vznikne zde i zázemí pro trénink parkouru.

KONCERTNÍ HALA

Je toho opravdu poměrně dost, projekt proto bude i se stavebním povolením kompletně hotový přibližně za devět měsíců. „Nový park“ by měl být bezpečnější a vyjde na 70 milionů korun, od čehož se odvíjí i časový harmonogram realizace. „Po vydání stavebního povolení budeme žádat o dotaci z Evropské unie nebo hledat jiné zdroje,“ dodává Pondělíčková.

Podle primátora Tomáše Macury by evropský „příspěvek“ mohl tvořit až devadesát procent nákladů a bude součástí takzvané česko-polské spolupráce. Tento operační program Interreg podle zjištění Deníku spočívá mimo jiné v tom, že v parku vznikne průmyslově-technická stezka odkazující na industriální dědictví města Skoczow. V tamním rekonstruovaném parku naopak bude obdobná stezka poukazující na průmyslovou tradici Ostravy.

Samotnou revitalizaci parku bude Moravská Ostrava muset koordinovat s městským projektem výstavby koncertní haly. Ta vznikne místo současného amfiteátru za domem kultury a stane se jeho přístavbou. „Ještě letos chceme vyhlásit architektonickou soutěž a v závěru příštího roku začíst stavět,“ říká Macura s tím, že hala vznikne v rámci celkové 1,5miliardové rekonstrukce domu kultury.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Vedro zvýšilo o čtvrtinu výjezdy zdravotnické pomoci
Anketa: Těšíte se na celkovou proměnu parku? Jak se v něm nyní cítíte?

Marek Kolasa, Havířov
„Mám v Ostravě firmu a často tudy chodím. Cítím se zde bezpečně. Myslím si, že park výraznou změnu nepotřebuje, chtělo by to jen vylepšit chodníky. Zeleně je tady dost, a to je důležité.“

Hana Kaštovská, Ostrava
„Procházím tudy poměrně často, je to zkratka, ale po setmění tu není zrovna bezpečno. Cítím tady obavy, naštěstí se mi tady ale ještě nic nepřihodilo. Hodně tady chybí koše a chodníky jsou dezolátní.“

Jan Orolín, Darkovičky
„Chtělo by to tady nové lampy a bylo by potřeba vyměnit chodníky, které jsou v naprosto dezolátním stavu, ale jinak si myslím, že je to tady v pohodě a větší rekonstrukci park nepotřebuje.“

Věra Půrová, Ostrava
„Chodím tady každý den a všichni si stěžují, že se tady necítí vůbec bezpečně. A to ani přes den. Pokud to tady jakkoliv zlepší, určitě to uvítám.“