Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sáňkování, parkour, in-line, odpočinek. Z ostravského sadu bude skutečný park

Sad Milady Horákové rozprostírající se mezi bulvárem 28. října a Varenskou ulicí slouží mnohým jen jako průchozí místo. A zejména po setmění u lidí vzbuzuje strach. Tomu bude konec – 70 milionů korun udělá ze sadu ideální místo pro odpočinek i aktivity.

5.8.2017 1
SDÍLEJ:

Sad Dr. Milady Horákové čeká kompletní proměna. Přibude architektura, nové vybavení a dlažba, ale i kopec pro zimní sáňkování.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Jedna z největších zelených ploch v centru města zatím zdaleka nenaplňuje svůj potenciál. Rozpraskané asfaltové a betonové chodníky, nepříliš systematická zeleň. Na druhé straně je tady ale nové dětské hřiště nebo minigolf. To, co zde dnes patří mezi nejlepší „vybavení“, bude brzy už jen jedním z mnoha.

Moravská Ostrava a Přívoz totiž chystá kompletní revitalizaci parku. V jeho východní části za domem kultury vznikne jakási živá zóna určena především mladším návštěvníkům, která naváže na už vybudované dětské a minigolfové hřiště.

Naopak nevyužívané hřiště o kousek vedle bude zrušeno. „V jeho okolí omezíme husté a nepřehledné křoviny, místo kterých se navezením zeminy vytvoří přírodní kopec pro zimní sáňkování,“ říká mluvčí obvodu Jana Pondělíčková s tím, že cílem proměny parku je vytvoření dynamického a moderního zeleného prostoru v centru města.

IN-LINE DRÁHA

Jestliže východní část parku bude sloužit aktivnímu vyžití, ta západní, které dominuje hlavní parková stezka vedoucí ke kruhovému „náměstíčku“, bude spíše odpočinková. „Díky rozhlehlosti prostoru tudy bude částečně vedena trasa pro sportovce, která ovšem nenaruší klidovou zónu. Ta naopak nabídne více prostoru pro relaxaci a odpočinek,“ pokračuje Pondělíčková v představování projektu.

Ona trasa pro sportovce bude mít podobu dráhy pro in-line bruslaře a koloběžkáře. Pravděpodobně do kruhového prostranství budou umístěny vodní trysky, vznikne i oplocené prostranství s překážkami pro psy, takzvaný agility park. Sad ozdobí drobné architektonické prvky, plastiky ze Sympozia prostorových forem, nové lavičky, odpadkové koše i veřejné osvětlení. Zeleň v parku čeká systematizovaná proměna a vznikne zde i zázemí pro trénink parkouru.

KONCERTNÍ HALA

Je toho opravdu poměrně dost, projekt proto bude i se stavebním povolením kompletně hotový přibližně za devět měsíců. „Nový park“ by měl být bezpečnější a vyjde na 70 milionů korun, od čehož se odvíjí i časový harmonogram realizace. „Po vydání stavebního povolení budeme žádat o dotaci z Evropské unie nebo hledat jiné zdroje,“ dodává Pondělíčková.

Podle primátora Tomáše Macury by evropský „příspěvek“ mohl tvořit až devadesát procent nákladů a bude součástí takzvané česko-polské spolupráce. Tento operační program Interreg podle zjištění Deníku spočívá mimo jiné v tom, že v parku vznikne průmyslově-technická stezka odkazující na industriální dědictví města Skoczow. V tamním rekonstruovaném parku naopak bude obdobná stezka poukazující na průmyslovou tradici Ostravy.

Samotnou revitalizaci parku bude Moravská Ostrava muset koordinovat s městským projektem výstavby koncertní haly. Ta vznikne místo současného amfiteátru za domem kultury a stane se jeho přístavbou. „Ještě letos chceme vyhlásit architektonickou soutěž a v závěru příštího roku začíst stavět,“ říká Macura s tím, že hala vznikne v rámci celkové 1,5miliardové rekonstrukce domu kultury.
Anketa: Těšíte se na celkovou proměnu parku? Jak se v něm nyní cítíte?

Marek Kolasa, Havířov
„Mám v Ostravě firmu a často tudy chodím. Cítím se zde bezpečně. Myslím si, že park výraznou změnu nepotřebuje, chtělo by to jen vylepšit chodníky. Zeleně je tady dost, a to je důležité.“

Hana Kaštovská, Ostrava
„Procházím tudy poměrně často, je to zkratka, ale po setmění tu není zrovna bezpečno. Cítím tady obavy, naštěstí se mi tady ale ještě nic nepřihodilo. Hodně tady chybí koše a chodníky jsou dezolátní.“

Jan Orolín, Darkovičky
„Chtělo by to tady nové lampy a bylo by potřeba vyměnit chodníky, které jsou v naprosto dezolátním stavu, ale jinak si myslím, že je to tady v pohodě a větší rekonstrukci park nepotřebuje.“

Věra Půrová, Ostrava
„Chodím tady každý den a všichni si stěžují, že se tady necítí vůbec bezpečně. A to ani přes den. Pokud to tady jakkoliv zlepší, určitě to uvítám.“

Autor: Petr Jiříček

5.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení