„Zopakovali jsme úspěšnou sbírku z jara, a i výsledek byl podobný. Jen nám dosud příjemci nedali vědět, kolik kilogramů toho celkem bylo, nemají to ještě všechno spočítáno a zváženo,“ popsala Jana Volná, učitelka přírodopisu, zeměpisu i ekologické výchovy a třídní VII. A.

Právě se žáky z této třídy školní charitativní sbírku zorganizovala. „Děti ji braly jako dobrý skutek, měly radost, že se mohly přidat a zapojit i své rodiče, a strávily s pedagogy čas jinak než při výuce,“ pokračovala Volná, která sama probrala domácnost a donesla půl pytle.

Vybíralo se zejména dětské oblečení i to pro dospělé a a hračky.

„Někteří rodiče se točili s pytli a taškami vícekrát. Jedné kolegyni pomohli žáci nosit věci z auta. Dostali jsme i úplně nové hračky, které se u dětí neujaly. Včetně třeba dokonce krabice s legem,“ komentovala Volná.

Jana Kaštovská z Momentu řekla, že sbírka ze ZŠ Gen. Škarvady doplnila tuny objevující se ve skladech sítě těchto second handů zejména v předvánočním čase.

„Svážíme denně z asi pěti sbírek. Co se neprodá hned, zbude na leden a únor, tedy slabší měsíce,“ dodala.

K TÉMATU

Dobročinné second handySíť obchůdků Moment vzniká v Ostravě, kde jich působí aktuálně už sedm. Provozuje je obecně prospěšná společnost, jež předává utržené peníze dalším neziskovkám, kdy každá prodejna má svou partnerskou (Mobilní hospic Ondrášek, Žebřík, Save Elephants Mise na záchranu slonů, Nadační fond CCBS, Kola pro Afriku…). Momenty fungují na principu dárcovství a pak prodeje použitých věcí, zejména oblečení, ale i hraček, obuvi, vybavení domácností. Donést do nich nepotřebné a tím pomoci druhým může kdokoliv! Po pěti letech působení v Ostravě se Momenty objevují i v Praze či Karviné.