Vláda ustoupila ze svého plánu přispívat na výzkum jen pěti univerzitám v republice, Ostravská univerzita nechtěla být pouze připojena k VŠB, která si zase zakládá na své historii a velikosti.

Projekt Sbližování univerzit ale nadále bude pokračovat, rektoři se do roku 2014 mají dohodnout na tom, v jakých oblastech budou školy spolupracovat.

V daný okamžik mají univerzity připraven katalog společných témat.

„Na přelomu srpna a září připravujeme pro tisk krátkou zprávu o jeho řešení," řekl Deníku Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské.

Situace se komplikuje i tím, že dva zástupci MŠMT, kteří jsou ve správě projektu, už na ministerstvu nepůsobí. Projekt sloučení ostravských univerzit nevypadá v nejbližší době reálně.

Společnou ale univerzity chtějí mít část výuky, pro studenty vytvoří několik propojených studijních programů, například budou spolupracovat v oblasti medicíny a medicínských technologií. Navíc budou sdílet ubytovací a stravovací kapacity.

Menza Ostravské univerzity je i menzou Ekonomické fakulty VŠB, která jako jediná sídlí v centru města. Společně budou univerzity připravovat i majáles.

Podle některých studentů by jedna univerzita přispěla i na rozvoj města, přilákala by do Ostravy více lidí a možná by přibylo i obyvatel. Míša, studentka Filozofické fakulty Ostravské univerzity, spolupráci škol schvaluje, je ale proti spojení do jedné instituce. S ní souhlasí i Lucka, studentka Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. „Spojení univerzit v jednu se mi vůbec nelíbí, VŠB a OU jsou každá úplně jiná, takže spolupráci ano, ale sbližování ne,"říká. Já, jakožto student VŠB, nejsem proti ani v případě spojení škol v jednu instituci. Nápad se mi líbil, i když by to byl běh na dlouhou trať. Podle některých je spojení technické školy se školou humanitně zaměřenou nelogické, spolupracovat v rámci možností mohou, ale fungovat by měla každá zvlášť.

Více informací k projektu bude také zveřejněno na jeho webových stránkách, na jejichž aktualizaci se pracuje, na konci srpna.

Barbora Urbanovská