Počet dopisů, které Ostravané vhodí každý rok do oranžových schránek, klesá. „Myslím si, že poštovní schránky jsou přežitek. Když jdu něco podat k přepážce, rovnou na poště odešlu i dopis," řekla Pavlína Rybová. Česká pošta však schránky za zbytečnost nepovažuje.

„Ojediněle se v Ostravě vyskytují schránky, do kterých denně padne maximálně jeden dopis. Je tomu tak například v Proskovicích, Nové Vsi a Bartovicích," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Většinou se jedná o místa s méně obyvateli.

„Pokud se v některé lokalitě potvrdí, že je schránka zcela nevyužívaná, pak bychom takovouto poštovní schránku zrušili. Například v souvislosti s výstavbou dálnice a demolicemi starých domů došlo v minulosti ke zrušení schránek," dodala mluvčí české pošty. Naopak nové poštovní schránky vznikly v nově otvíraných obchodních centrech.

Obyvatelé některých obvodů však podle mluvčí Marty Selicharové oranžové poštovní boxy ničí.

„Údržba řešila v poslední době vyvrácený stojan ve čtvrti Hrušov. S krádeží schránky jsme se však už dlouho nesetkali," řekla Marta Selicharová. Poštovní doručovatelé mají za úkol denně provádět kontrolu vzhledu a funkčnosti poštovních schránek. Kromě toho se provádí nezávislá kontrola vzhledu oranžových boxů a údajů na jejich štítcích.

„S posprejovanými a polepenými schránkami se setkáváme pětkrát až desetkrát za měsíc," podotkla mluvčí České pošty.

Podle České pošty v průměru do jedné ostravské schránky padne jedenáct dopisů denně. „Počet listovních zásilek již několik let klesá v průměru o šest až osm procent ročně. Lidé dnes samozřejmě upřednostňují e-mailovou komunikaci či SMS zprávy," přiblížila Marta Selicharová.

Přesto jsou však stále období, kdy počet zaslaných pohlednic stoupá. Jedním z nich jsou i Vánoce. „Moje maminka posílá každý rok než jak deset vánočních přání. Přitom já už ani nevím, kolik přesně stojí dopisní známka," poznamenal Ondřej Kabát z Ostravy.