VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sčítání lidu: Jaký je typický Ostravan?

Ostrava -Ostravané stárnou, jsou vzdělanější a mají složitější partnerské vztahy. Vyplývá to z výsledků březnového sčítání lidu, který zveřejnil Český statistický úřad. Bojí Romové přiznat svou národnost?

18.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Po posledním sčítání lidu by se s nadsázkou dalo říct, že je ekonomicky aktivní, má středoškolské vzdělání a bydlí v družstevním bytě s velkou pravděpodobností připojeném k internetu.

Nehlásí se k církvi nebo náboženské společnosti, ale s vírou možná začíná koketovat. Národností Čech. Mohl by to ale být i cizinec, třeba Vietnamec nebo Ukrajinec, protože cizinců v krajské metropoli přibývá. Vlastně bych tuto charakteristiku měla psát v ženském rodě. Ostravanek je totiž o deset tisíc více než Ostravanů.

Ale zpátky od „slepeného“ Ostravana ke konkrétním výsledkům, které zveřejnil Český statistický úřad. Od posledního sčítání lidu před deseti lety obyvatel okresu Ostrava ubylo zhruba o jedenáct tisíc. Nyní nás je přes 332 tisíc (město má kolem 306 tisíc). Převažují ženy, těch vdaných je necelých pětašedesát tisíc. Většina Ostravanek je tedy oficiálně bez partnera -jsou svobodné, rozvedené nebo vdovy.

Přibylo cizinců

Skoro třikrát za tu dobu vzrostl počet cizinců. V Ostravě jich žije přes devět tisíc. Nejvíce přijíždějí z Vietnamu, Slovenska a Ukrajiny. Sociolog Lubor Hruška-Tvrdý míní, že se tak i v Ostravě projevují trendy platné pro celou Českou republiku.

„Ostrava byla vždycky multikulturní, přijížděli sem lidé za prací. To, že přibývá Ukrajinců a Vietnamců, ukazuje, že už k nám dorazili přistěhovalci, kteří nejdříve hledali pracovní příležitosti v Praze a na západě republiky. Úbytek obyvatel v Ostravě souvisí s odchodem mladých lidí z celého Moravskoslezského kraje za lepšími příležitostmi a také s tím, že spousta rodin se stěhuje za město do okolních obcí mimo okres Ostravu,“ vysvětlil sociolog.

To, že přibývá svobodných a rozvedených žen, podle něj mimo jiné souvisí i s ekonomickou nestabilitou regionu, která ovlivňuje vztahy mezi partnery.

Více vysokoškoláků

V Ostravě také výrazně přibylo vysokoškolsky vzdělaných lidí, více než je průměrný růst podílu lidí s vysokou školou v Česku.

„To je pozitivní informace. Můžeme to vnímat i jako strategii Ostravanů, jak přežít v době krize. Zřejmě si uvědomují, že vyšší vzdělání je jakousi vstupenkou, dobrou pojistkou k získání zaměstnání,“ konstatoval Hruška.

O sto tisíc Ostravanů méně než před deseti lety odpovědělo na otázku víry, že jsou bezvěrci. Přes pětadvacet tisíc lidí také letos uvedlo, že se sice nehlásí k nějaké církvi či náboženské společnosti, ale že jsou věřící. Znamená to posun Ostravanů k religiozitě? „Obecně v Čechách lidé nemají rádi příslušnost k církvím. Otázka na to, zda jsou věřící, i když se nehlásí k církvi, před deseti lety v dotaznících nebyla. Takže tady těžko srovnávat a vydávat soudy,“ řekl Hruška.

Ostrava stárne

O devět tisíc je méně dětí do čtrnácti let než před deseti lety, zato seniorů nad pětašedesát let o stejný počet přibylo. V této části populace převládají ženy.

„Děti se přestávají rodit obecně. Zatímco dříve do Ostravy mladé rodiny přijížděly za prací a narodily se jim tu děti, nyní je trend opačný. V průmyslovém městě se znečištěným životním prostředím, kde se muži živili těžkou fyzickou prací, je větší pravděpodobnost, že se ženy dožijí vyššího věku,“ vysvětlil Hruška s tím, že se tak rozevírají nůžky mezi nadějí na dožití u mužů a u žen. V porovnání s jinými průmyslovými městy, například anglickým Glasgowem, jsou na tom Ostravané výrazně lépe.

K TÉMATU

K Romům se v Ostravě hlásí jen necelé tři stovky lidí. Ve městě jich je možná až třicet tisíc

„Nebojte se přiznat, že jste Romové,“ vyzývaly úřady v letos v lednu a slibovaly si, že plánované sčítání lidí konečně ukáže, kolik žije na Ostravsku Romů. Ve sčítacím formuláři kolonku „romská národnost“ nakonec vyplnilo pouze 283 lidí. Tedy třikrát méně lidí než při sčítání lidu, domů a bytů před deseti lety. Kumar Vishwanathan, který se zabývá romskou problematikou, tvrdí, že jen ve vyloučených lokalitách v Ostravě žije podle sociologického průzkumu na šest tisíc Romů.

„Ve skutečnosti toto číslo bude ještě mnohonásobně vyšší. Troufám si říct, že Romů v Ostravě žije zhruba třicet tisíc,“ říká Vishwanathan. Bojí se tedy Romové přiznat svou národnost?

„Celkově pak žijí v nejistotě. Nedůvěru k jakémukoli sčítání si nesou už z historie. Bojí se událostí, jako byly například letos na Šluknovsku, kde se proti Romům postavili obyčejní občané,“ zdůvodňuje Vishwanathan. „Druhá věc je, že Romové mají touhu být vnímáni jako Češi. Nechtějí být vyčleněnou skupinou,“ dodává a zároveň se obává, aby nejnovější čísla statistiků nezpomalila přísun peněz na projekty pro Romy z Evropské unie.

S Romy v Ostravě dlouhodobě pracuje i Natalie Bernard. Navíc je sama Romka. „Myslím si, že těch důvodů, proč se k romské národnosti přihlásilo tak málo lidí, je více. Jednak měli lidé strach, protože jsou to velmi citlivé údaje, kterých by mohl někdo zneužít. Romové se ke své národnosti nehlásí i proto, že jim to zatím nepřineslo nic dobrého, spíše naopak,“ míní Bernard.

Podle ostravského sociologa Lubora Hrušky-Tvrdého se Romové naopak svou národnost přiznat nebojí a považují se za Čechy.

„Při každém sčítání se projevují takto nízká čísla a rozhodně bych v tom neviděl žádný problém. Romové žijící u nás se považují za Čechy a podle toho také vyplnili kolonku národnost,“ tvrdí Hruška-Tvrdý.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ
TEREZA KRUMPHOLZOVÁ

18.12.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Lešenáři Technik/čka lešení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Jánské 1869/56, Slezská Ostrava, Prosíme, netelefonujte!!! Zájemci splňující požadované podmínky zašlou svůj životopis na e-mail: riedlova@scomplet.cz s uvedením telefonního kontaktu na sebe a do předmětu napsat název profese. Děkujeme za pochopení. Vybrané uchazeče budeme v nejbližší době kontaktovat. , , Pracovní poměr: , -Nástup IHNED. Pracovní doba od 7:00 do 15:30 hod. ve Slezské Ostravě (Hranečník). Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Požadované dovednosti:, -Vyučení v oboru nebo v příbuzném oboru, -Praxe v oboru min 1 rok , -Řidičský průkaz sk. B, , Náplní práce:, -Návrhy lešení, -Vedení týmu lešenářů, -Stavba lešení, , Nabízíme:, -odpovídající mzdové ohodnocení, -samostatnou a zodpovědnou práci, -práce po celé roční období, -dobré firemní zázemí. Pracoviště: Stavby complet s.r.o., Na Jánské, č.p. 1869, 710 00 Ostrava 10. Informace: Daniela Riedlová, +420 596 235 967.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači drogistického zboží, kosmetiky Prodavač/ka - skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Bohumíra Četyny 3024/21, Ostrava-Bělský Les, 700 30, Kontakt: Ing. Vladimír Dědek, Tel.:602 706 671, E-mail: dftrade@volny .cz, , Náplň práce: , Prodavač/ka na maloobchodě, chystání zboží pro velkoobchod. Pracoviště: Drogerie df trade s.r.o. - nejlevnější drogerie, Bohumíra Četyny, č.p. 3024, 700 30 Ostrava 30. Informace: Vladimír Dědek, +420 602 706 671.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: ZZ, První kontakt telef. + email: Po - St 9-14h, Praxe ve stavebnictví minim. 1 rok.. Pracoviště: Ppi-han družstvo., 28. října, č.p. 68, 709 00 Ostrava 9. Informace: Ermidis Pandelis, +420 607 014 525.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy. Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal Baník - Petřkovice
7

Baník v generálce nezaváhal, už i s Holzerem na hřišti

Ilustrační foto.
24

V Beskydech silně prší, meteorologové vydali varování

Po vodácích v Čechách zřejmě ostrouhají i ti na Moravici. Důvod? Sucho

Jeden z nejoblíbenějších a hojně navštěvovaných sjezdů Moravice, maškarní, zrušilo Povodí Odry (POD) kvůli suchu. Podle vodáků ale situace není tak horká a rozhodnutí chtějí ještě zvrátit.

Hokejisté Vítkovic vyjeli poprvé na led, chyběli Mahbod i posila de la Rose

FOTOGALERIE/ První trénink na ledě v rámci přípravy na novou sezonu mají za sebou extraligoví hokejisté Vítkovic. Čtvrtfinalista uplynulého ročníku české nejvyšší soutěže vyjel na ledovou plochu ve středu před polednem.

S ODISkou můžete jet i RegioJetem

Cestující s dlouhodobými časovými jízdenkami ODIS mohou nově při cestách mezi Návsím a Ostravou využít také tři ranní spoje RegioJet.

Univerzita zveřejnila podobu nové budovy „ekonomky“

Část zainteresovaných se už smířila s tím, že na nejvyšších pozicích VŠB- -TUO převládá názor přesunout ekonomickou fakultu (EKF) do kampusu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT