Zatím roznášejí do schránek informační letáčky spolu s návrhem termínu, kdy do domácností přinesou sčítací formuláře. V celém kraji je sčítacích komisařů 1039. „V Ostravě je to pak 311 sčítacích komisařů. Z pětadevadesáti procent jsou sčítacími komisaři zaměstnanci České pošty,“ informovala tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Po 7. březnu začnou komisaři už zvonit na zvonky a předávat lidem sčítací formuláře. Také se s nimi dohodnou, zda je odevzdají osobně, poštou, nebo je vyplní elektronicky.

Sčítacího komisaře lidé poznají na první pohled podle modré tašky přes rameno s velkým žlutým logem České pošty. Vybaven je speciálním průkazem sčítacího komisaře s fotografií. Průkaz je plastikový, je na něm hologram s národními symboly. Orlici a lva lze v určitých úhlech pohledu vidět trojrozměrně. Tento průkaz komisaři předkládají spolu s občanským průkazem.

„V sobotu na nás zvonila paní, že je sčítací komisařka. V podstatě ale nic nechtěla. Prý si zatím mapuje terén. Není to nějaké divné?“ zeptal se Deníku jeden ze čtenářů, který bydlí ve Slezské Ostravě.

Podle krajského gestora Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Miloslava Glozygy by to mělo být v pořádku. „Sčítací komisařka měla zřejmě informativní obchůzku, mapovala si situaci. Pak přijde ještě znova,“ konstatoval Glozyga.

V každém případě by ale lidé měli být opatrní. Falešní komisaři to na důvěřivé lidi zkoušejí při každém sčítání. „Sčítací komisař může jít do domácnosti pouze v případě, že jej lidé pozvou. Jinak může formuláře předat ve dveřích či u plotu oproti podpisu osobě starší patnácti let,“ zdůraznila Selicharová.

Veškeré informace si lidé mohou také ověřit na bezplatné lince 800 87 97 02. Ta je v provozu každý den včetně víkendů až do 20. dubna. Lidé se na ni dovolají vždy od 8 do 22 hodin. Na této bezplatné lince si lidé mohou změnit i termín návštěvy sčítacího komisaře.