Nájemníci zhruba čtyřiačtyřiceti tisíc bytů RPG řeší v těchto dnech důležitou otázku týkající se jejich bydlení. „Podepsat, nebo nepodepsat návrh na zvýšení nájemného, který jsme dostali do schránky?“ lámou si mnozí hlavu.

Na jedné straně je trápí, že budou muset za bydlení zaplatit každý rok o něco víc. Vlastník bývalých bytů OKD jim ve smlouvě přiblížil postupný růst nájemného až do roku 2014. Příští rok zvedne cenu bydlení podle lokality o 4 až 7,50 koruny za metr čtvereční.

Pro ty, kteří na návrh bez delšího váhání kývnou, čeká bonus v podobě padesátiprocentní slevy z čistého únorového nájmu (tedy už zvýšeného – pozn. redakce), což může hrát při rozhodování nemalou roli. Kdo chce slevu získat, ale musí podepsanou smlouvu doručit na RPG do 15. prosince.

Těm, kteří s podpisem do konce roku zaváhají, naopak podle informací ve smlouvě hrozí případné soudní tahanice, či pozastavení investic do oprav. Právě tato část smlouvy je trnem v oku sdružení BytyOKD.

„Takovýto přístup považujeme ze strany RPG za velmi nekorektní. Lidé by neměli podlehnout tlaku a hrozbám a smlouvy by neměli zbrkle podepisovat,“ vyjádřil se Roman Macháček ze sdružení BytyOKD.

Považujete zvyšování nájmů v bytech RPG za nehorázné, nebo je podle vás mírné? Budete chtít využít slevový bonus, nebo budete podpis návrhu odkládat a důkladně zvažovat, zda ho učiníte? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Podle jeho dalších slov nyní právníci analyzují situaci a připravují návod pro nájemníky, který by jim měl poradit, jak mohou v dané problematice postupovat.

„Musíme připravit řešení pro zhruba dvacet druhů nájemních smluv, které lidé od RPG mají. Návod, jak by měli postupovat, představíme v příštím týdnu na našich internetových stránkách, budeme o něm informovat i média,“ dodal Macháček.

Mluvčí RPG Petr Handl ale návrhy předložené nájemníkům vnímá jako velmi seriózní. Společnost podle něj sáhla jen po velmi mírném zvyšování ceny bydlení v horizontu několika let. „Připravili jsme sociálně velmi citlivé řešení. Navíc veškeré prostředky, které díky zvýšení nájemného získáme, budou vynaloženy na další zkvalitňování našeho bytového fondu,“ konstatoval Handl.

A jak dlouho mohou lidé s podpisem návrhu nového nájemného váhat, aby jim neunikl bonus? Jak dlouho mohou čekat na to, než BytyOKD představí svůj návod? V případě, že budou chtít smlouvu posílat poštou, musí počítat s tím, že zásilka má být na RPG do 15. prosince doručena. Využít mohou ale i sběrných boxů v klientských centrech společnosti, kam podle Handla mohou podepsané návrhy smluv odevzdávat až do posledního dne stanovené lhůty.