Řešila se především otázka hygieny, zajištění krmení a venčení psa. I přes tyto komplikace vnímali pacienti s postižením tuto možnost jako nedocenitelnou pomoc. Jak se tedy zákon osvědčil po roce v praxi?

„Zatím jsme takovou zkušenost neměli. O hospitalizaci spolu s asistenčním psem ještě nikdo nepožádal," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

Stejnou zkušenost mají podle mluvčí Dariny Majkové také v Městské nemocnici Ostrava: „Podle zákona si i nevidomý může s sebou do nemocnice vzít vodicího psa. A to jak k ambulantnímu vyšetření, tak k hospitalizaci.

Po dobu platnosti zákona jsme se v naší nemocnici s takovým případem zatím ještě nesetkali. Pakliže by nastal, řešili bychom jej individuálně a dle aktuálních možností. V Městské nemocnici Ostrava je přítomnost psa možná pouze v ambulancích a na standardních odděleních, kde je možnost zajistit samostatný pokoj."

Nemocnice je připravena i na možnost zajistit péči o psa po dobu hospitalizace pacienta, pokud by společný pobyt v nemocnici nebyl možný.

„V případě, že by pacient nemohl mít u sebe asistenčního psa po dobu hospitalizace a zároveň nemá nikoho, kdo by se o něj postaral, kontaktovali bychom školu, která psa připravila. Ta má povinnost se o pejska postarat, pokud je jeho majitel hospitalizován. A protože zpravidla bývají majitel a jeho pes na sebe fixováni, umožňujeme, aby po dobu hospitalizace handicapovaného mohl jeho pejsek společně se svým dočasným opatrovníkem svého pána navštívit a potěšit jej. Což ovšem neplatí pro oddělení, kde pobyt s pejskem není možný (JIP, ARO, hemodialýza, oddělení šestinedělí, porodní sál nebo dětské oddělení)," doplnila dále Darina Majková.

K TÉMATU: Nanočástice vyčistily ostravskou nemocnici

Žádné bakterie, viry ani mikroplísně. Oddělení ARO a JIP Městské nemocnice Ostrava jsou čistší a bezpečnější než kdy předtím. Jako první nemocnice u nás tady vyzkoušeli „úklid" pomocí nanočástic.

Jsou tak malé, že je lidské oko nedokáže spatřit. Přesto dokáží velké věci. Řeč je o nanočásticích, díky kterým se teď pacienti ostravské městské nemocnice mohou cítit bezpečněji.

stravská městská nemocnice je první u nás, která si nechala na několika svých odděleních aplikovat speciální postřik s obsahem nanočástic. Ten zajistí naprostou čistotu na dva roky.

Jako vůbec první nemocnice v České republice je tady na odděleních JIP a ARO aplikován speciální postřik s obsahem nanočástic oxidu titaničitého.

Toto opatření, které k nám přišlo z Japonska, výrazně snižuje možnost nákazy viry a bakteriemi. Zda to skutečně funguje, otestoval ostravský Zdravotní ústav.

„Provedli jsme vždy dva typy odběrů. Jeden z volného ovzduší u hlavy pacienta a druhý stěr například ze zdi. Po kultivaci jsme zjistili, že u všech vzorků došlo k poklesu koncentrací mikroorganismů," uvedl Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu, kde se bude nanotechnologie dále testovat. „Chceme například vyzkoušet, zda dokáže zničit některé konkrétní kmeny, například zlatého stafylokoka," podotkl Bílek.

A jak vůbec nanočástice dokáží špínu a mikroorganismy zničit? „Jde o velmi malé částice o velikosti dva nanometry, které dokáží velmi snadno přilnout k povrchu, a když bych to měl říct laicky, tak spálit všechny organické látky. Rozloží se na oxid uhličitý a vodu," vysvětlil Jaromír Hanačík, obchodní ředitel pražské firmy NanoGT, která postřik v nemocnici zdarma provedla. Výhodou této novinky je také to, že působí nejméně dva roky a ošetřený povrch stačí omývat pouze teplou vodou.

stravská městská nemocnice je první u nás, která si nechala na několika svých odděleních aplikovat speciální postřik s obsahem nanočástic. Ten zajistí naprostou čistotu na dva roky.

„Jde skutečně o revoluční metodu. Tam, kde se čistilo nanotechnologiemi, jsme dosáhli více než padesátiprocentního zlepšení mikrobiální čistoty ovzduší," konstatoval ředitel ostravské městské nemocnice Tomáš Nykel. Zdůraznil, že nemocnice teď má možnost pacientům nabídnout úplně nové standardy čistoty a prakticky eliminuje riziko nemocniční nákazy. S firmou se již Nykel dohodl na další spolupráci. „Nanotechnologií by měly být ošetřeny i všechny naše sanitky," nastínil ředitel městské nemocnice.

Nanopostřik nemá využití pouze v nemocnicích. Podle Jaromíra Hanačíka se dá aplikovat také v automobilech, bytech a i ubytovacích zařízeních. „Velký zájem o ně mají například lidé trpící alergiemi či astmatem," uvedl Hančík s tím, že nástřik metru čtverečního vyjde na 190 korun. Nemocnice je rozhodnuta technologii využít, i když by za ni měla platit. „Náklady jsou zhruba stejné jako při používání běžných dezinfekčních přípravků. Navíc účinky jsou lepší," uzavřel Tomáš Nykel.

ANETA HRABOVSKÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ