DENÍK SLEDUJE

Když loni v listopadu dostala paní Jana z Ostravy-Poruby do schránky návrh od RPG na zvýšení nájemného, radost z toho neměla žádnou, stejně jako lidé v dalších bytech v kraji patřících této společnosti, kterým by od února měla vzrůst činže až o 7,50 koruny za metr čtvereční.

„Od příštího roku bude všechno dražší, k tomu dám i o dost více za nájem. Nevím, jak to z důchodu všechno utáhnu,“ posteskla si paní Jana a několik dní zoufale zvažovala, zda na návrh přistoupit. Nakonec RPG kývla.

„Pochopila jsem, že zvýšení nájmu muselo přijít a klidně mohlo být i vyšší. Na nějaké soudní tahanice s RPG bych navíc neměla sílu ani peníze, tak jsem raději podepsala návrh v daném termínu a snad dostanu za únor slibovanou slevu na nájmu a co nejdříve se dočkám i výměny oken, přes která mi teď hrozně táhne,“ konstatovala pak smířeně.

Na slevu z nájmu půjde 48 milionů


Stejný krok jako ona nakonec učinilo 32 116 domácností z 35 560 oslovených, kterých se zvýšení nájmů v bytech RPG po skončení deregulace týkalo. Ty z nich, které akceptovaly návrh společnosti do 23. prosince loňského roku a nemají vůči pronajímateli dluhy, by měly získat za únor padesátiprocentní slevu z čistého nájemného.

„Celkem se tato sleva týká více než devětadvaceti tisíc nájemníků a v součtu představuje částku přesahující 48 milionů korun,“ uvedl Pavel Klimeš, ředitel rezidenčního portfolia RPG Real Estate. „Nájemníci, kteří návrh akceptovali a u nichž nebudou shledány důvody pro neuzavření dodatku k nájemní smlouvě nebo nové nájemní smlouvy, obdrží dokumenty podepsané ze strany RPG Byty do 31. ledna tohoto roku,“ dodal.

Na protinávrh reagují protinávrhem


Na druhé straně stojí zhruba deset procent těch, kteří na návrh RPG nepřistoupili – 143 nájemníků návrh zcela odmítlo, 1 758 domácností zaslalo vlastní protinávrh a 1 633 nájemníků doposud nezareagovalo vůbec. Jak to bude s nimi?

„Snažíme se s lidmi v prvé řadě dohodnout. Těm, kteří doposud nezareagovali, jsme zaslali další výzvu k přijetí našeho návrhu, a to v náhradním termínu do 18. ledna, zároveň je navštíví naši zástupci, kteří jim poskytnou všechny potřebné informace. Nájemníkům, kteří poslali protinávrh, zašleme po 18. lednu náš vlastní protinávrh s termínem přijetí do konce ledna,“ vysvětlil mluvčí RPG Petr Handl.

Protinávrhy RPG by se daly shrnout do tří variant. První se bude týkat těch, kteří akceptovali zvýšení nájemného, avšak pouze na jeden rok či na dobu čtyř let. Těm hodlá RPG nabídnout smlouvy na dobu určitou. Druhý typ protinávrhu nabídne smlouvu na dobu neurčitou s tržní výší nájemného sníženou o deset až patnáct procent a s navyšováním o inflaci.

Kdo se nedohodne, půjde před soud


„Třetí variantou je, že nájemníci přehodnotí situaci a rozhodnou se pro náš původní návrh,“ řekl Klimeš. Když ani po tomto vyjednávání k dohodě nedojde, bude se podle něj RPG nuceno obrátit na soudy.

„Každá žaloba by byla individuální, každý nájemník by byl posuzován zvlášť. Je to ale pro nás poslední cesta. Věřím, že pro takovýto způsob řešení nezůstane víc než tisíc až patnáct set nájemníků,“ doplnil ještě Klimeš.

Nevýhodou soudních sporů je to, že se mohou kvůli velkému množství těchto případů dlouho táhnout a nájemné určené soudem pak mohou nájemníci platit zpětně od data podání žaloby. Částka včetně soudních výloh se tak může vyšplhat do tisíců. Navíc stále neexistuje zákonný rámec s cenovou mapou tržního nájemného v různých lokalitách, kterým by se soudy mohly při svém rozhodování řídit. Novela občanského zákoníku, jež má tuto problematiku řešit, totiž stále neprošla poslaneckou sněmovnou.

>> Jak bude RPG investovat?

Spolu se zvyšováním nájemného slibovala společnost RPG svým nájemníkům také nárůst investic do oprav svého rozsáhlého bytového fondu. V příštích čtyřech letech by chtěla takto vynaložit přes pět miliard korun, přesněji 1,3 miliardy korun ročně. V loňském roce přitom investovala do zlepšení stavu bytového fondu jednu miliardu korun.

„Podstatná část těchto investic se bude týkat výměny oken a zateplování domů, což nájemníkům přinese významné úspory nákladů na energie. Jen pro letošní rok 2011 počítáme s výměnou oken ve zhruba deseti tisících bytů. Pokračovat budou i opravy vstupů a společných prostor,“ přibližuje Pavel Klimeš, ředitel rezidenčního portfolia RPG Real Estate.

S konkrétním harmonogramem prací pro rok 2011 budou nájemníci seznámeni prostřednictvím internetových stránek www.rpgbyty.czdo konce měsíce ledna. Seznam by se měl objevit také v informačním magazínu Bydlíme nebo na kontaktních místech společnosti.
>> Výše místně obvyklého tržního nájemného dle lokalit, kterou pro RPG zpracovalo několik soudních znalců

Ostrava– 78 až 108 korun za metrčtvereční
Karviná– 70 až 78 korun za metr čtvereční
Frýdek-Místek– 72 až 102 korun za metr čtvereční
Havířov– 71 až 86 korun za metr čtvereční


>> Navýšení nájemného v bytech RPG pro rok 2011

Navýšení o 7,50 Kč/m2– 28 600 bytů
Navýšení o 5,00 Kč/m2– 6 100 bytů
Navýšení o 4,00 Kč/m2– 950 bytů
Nulové navýšení– 2 600 bytů

Společnost RPG spravuje celkem 43 700 bytů v Moravskoslezském kraji. U více než pěti tisíc z nich už nyní nájemníci platí tržní nájemné, nebo jde o byty, které jsou v nabídce k pronajmutí či v procesu oprav.