„Cítila jsem štípání v krku, protože jsem jako alergik na tyto věci citlivá. A to dobře vím, že dnešní situace nebyla zdaleka tak špatná, jako v některých jiných dnech letošní zimy,“ poznamenala Seitlová, která je vzděláním odbornicí na ochranu životního prostředí.

Kancelář veřejného ochránce zahájila z její iniciativy loni na jaře šetření, které mělo za cíl zjistit, kdo a jak se podílí na znečišťování ovzduší v tomto regionu a jestli všechny orgány dělají pro zlepšení situace maximum to to, co mohou. Výsledek?

„Analýza je hotová, ale nejprve ji musíme představit těm, kterých se šetření týkalo. Zhruba do měsíce ale představíme naše závěry i veřejnosti,“ uvedla dále zástupkyně ombudsmana a pokračovala: „Kvalita ovzduší na Ostravsku se dá významně zlepšit, ale není to otázka dní, ale let. Hlavně musí být na všech stranách vůle tento problém řešit.“

Podle jejího mínění přitom dochází ke zlepšování kroků, které v této věci v poslední době dělá veřejná správa. Řada opatření už je připravená, důležité je, aby byly také rychle zaváděny. Týkat by se měly nejen průmyslových firem, ale i dopravy a lokálních topenišť.

„Zapomínat by se nemělo ani na Polsko, které má rovněž negativní vliv na zdejší ovzduší,“ řekla ještě Jitka Seitlová a závěrem zdůraznila: „Jak řešit problém s ovzduším se ví, teď je třeba rychle konat!“