Kde v Ostravě budou lidé volit do Senátu?Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Mariánské Hory a Hulváky, Vítkovice, Radvanice a Bartovice, Hošťálkovice, Hrabová, Lhotka, Michálkovice, Nová Bělá, Nová Ves, Petřkovice, Stará Bělá, Vratimov, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov a Václavovice

Volby se budou konat v pátek 7. a v sobotu 8. října. Kdo se stane novým senátorem, je prozatím ve hvězdách. Jisté je jen jedno: současný senátor, bývalý starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř, to nebude. Znovu už kandidovat nechce.

Sociální demokraté tak místo něj nasazují méně známého někdejšího zástupce ředitele ostravské policie Josefa Pravdu, kterého straníci zvolili z trojice zájemců už v polovině dubna.

„Jsem si vědom toho, že být senátorem by byla zároveň velká odpovědnost vůči voličům. Rád bych prosazoval věci, které se týkají zlepšení životního prostředí a vůbec procesu života našich občanů, zejména ve volebním obvodě, kde kandiduji," řekl Deníku Josef Pravda.

Zabývat by se chtěl ale také otázkami bezpečnosti, které se v profesním životě stále věnuje je majitelem bezpečnostní agentury.

Svého kandidáta na post senátora posílá do boje i hnutí ANO. Je jím současný náměstek ostravského primátora Radim Babinec. Prosazovat chce hospodárné a transparentní nakládání s veřejnými prostředky. „Rád bych se rovněž jako právník zaměřil na přijímání jasných zákonů bez různých přílepků a složitostí. Senát v tomto směru není bez kompetencí, jak se mnozí domnívají, neboť může zákony nejen měnit, ale i navrhovat," uvedl Radim Babinec.

LIDOVCI VSADILI NA ILJU RACKA

Lidovci vsadili na režiséra, publicistu a bývalého ředitele ostravského studia České televize Ilju Racka. Jeho tématem bude jak jinak kultura, ale také sociální péče pro postižené. „Věnovat bych se chtěl také životnímu prostředí v Ostravě, zvláště pak lagunám," řekl Ilja Racek s tím, že jeho kampaň začne až později. „V současné době se na ni připravuji, mým volebním heslem by mohlo být ,slušnost, poctivost, ale razance'," doplnil současný ostravský zastupitel Racek.

Kandidovat do Senátu bude také starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková (Nezávislí), která už v letech 2004 až 2010 senátorkou byla.

„Mou výhodou oproti ostatním kandidátům je, že jsem už jedno volební období v Senátu byla. Mnozí z nich slibují, že přitáhnou do Ostravy investice a další pozitiva, to je ale čirý populismus, protože takovým způsobem se v senátu nepracuje. V Senátu je nejdůležitější zákonodárná práce," popsala Liana Janáčková.

Komunisté si pak vybrali náměstka hejtmana Ivana Strachoně. „Chci pracovat pro lidi z Ostravy, rád bych se zabýval situací okolo OKD. Zaměřit bych se chtěl na zvýšení bezpečnosti, ochranu životního prostředí. Rád bych zvýšil prestiž Ostravy. Pustím se do prosazování zákonů, které přispějí ke zvýšení zaměstnanosti. Na srdci mi také leží posílení metropolitní funkce Ostravy jako centra Moravskoslezského kraje," uvedl Ivan Strachoň.