Rektor OU Jan Lata už dříve vyzval děkana, aby rezignoval. Důvodem je pochybení při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad (NAÚ).

Latovi ve snaze o odvolání děkana v minulosti vyjádřili podporu děkani zbývajících fakult OU a podpořila ho i Rada pro vnitřní hodnocení, která je samosprávným akademickým orgánem a dohlíží například na vnitřní hodnocení kvality.

Zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na fakultu se v médiích objevily loni. Ukázalo se, že přijímáni byli uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení.

Děkan Arnošt Martínek ale v minulosti opakovaně odmítl, že by byl za pochybení osobně odpovědný. Podle něj i výsledky šetření kontrolní komise ukazovaly na systémové pochybení. S těmito argumenty souhlasil akademický senát LF, který nepodpořil návrh rektora Laty na Martínkovo odvolání. „Chci poděkovat za podporu senátorů, kteří vyjádřili podporu nejen děkanovi, ale celému vedení lékařské fakulty a zhodnotili činnost, kterou na Lékařské fakultě odvádějí,“ reagoval na rozhodnutí akademického senátu LF Martínek.

Rektor Lata nechtěl rozhodnutí akademického senátu podrobněji komentovat. Zopakoval jen, že ho vzniklá situace netěší, neboť si Martínka váží jako zakladatele fakulty a kolegy. Univerzita navíc nyní pracuje na přípravě žádosti o novou akreditaci, kterou by měla podat během několika týdnů. Právě kvůli stávající kauze se rektor domnívá, že žádost bude posuzována velmi přísně.