Po návštěvě kolonie senátoři řekli, že se s projevy rasismu vůči Romům nesetkali.

Senátoři navštívili Bedřišku i zdevastované domy na Železné, kde se setkali s Romy i zástupci majoritní společnosti. "Byli jsme v jejich bytech, sklepech i na půdách a zjišťovali, v čem je problém jejich soužití. Stěžovali si na nevyměněnou kliku a podobně, ale ani jednou na starostku, že by je šikanovala. Po setkání s lidmi jsem přesvědčen o tom, že tady nedochází ze strany vedení radnice k rasistickým projevům vůči romské menšině," řekl ČTK předseda klubu Josef Novotný (SNK ED).

Novotný si chce v příštích dnech promluvit s obyvateli Bedřišky i celého obvodu ještě jednou neoficiálně, bez obleku a doprovodu ostatních senátorů i Janáčkové. Zároveň se chce sejít s romskými aktivisty i členy politické skupiny kolem bývalého starosty Radomíra Michniaka (ODS), který zvukovou nahrávku poskytl médiím. "Celá kauza má i politickou část," dodal Novotný.

Michniak přišel o post starosty po politickém převratu na radnici, který iniciovala právě Janáčková. Obvodní starostkou byla od roku 1990, sedm měsíců od loňských komunálních voleb do letošního června vedl radnici Michniak.

Ani senátor Igor Petrov (SNK ED) se v Bedřišce nesetkal s tím, že by komunikace mezi jejími obyvateli a starostkou nefungovala. "Vyvolává to ve mně pocit, že šlo spíše o politizaci celého problému. Z toho, co jsem dnes absolvoval, nemám pocit, že by šlo o rasismus," řekl senátor.

Podle Novotného senátorský klub SNK neuvažuje o odvolání své členky Janáčkové z funkce místopředsedkyně výboru pro lidská práva kvůli jejím výrokům. "V Bedřišce jsem se setkal s bílými obyvateli, kteří byli velice rozčilení soužitím s problematickými Romy. Když s touto skupinou obyvatel hovoříte, musíte jim dát v lecčems zapravdu. Paní starostka to udělala. Že si u toho trošku pustila pusu našpacír, je taky pravda. Ale nemyslím si, že byl její projev směřován rasisticky," řekl.

Senátorka podle něj svým nešťastným výrokem udělala pro Romy v Bedřišce možná víc, než kdyby mlčela. "Rozvířením problému se začínají věci řešit, vznikají například iniciativy na zaměstnání Romů při úklidu ulic," řekl senátor.

Na senátorku podalo kvůli výrokům o dynamitu či vysokém plotě s elektřinou trestní oznámení několik proromských organizací i jednotlivců. Případem se zabývají i ostravští policisté, kteří prošetřují podezření ze spáchání trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.