„Bezprostřední ohrožení života či zdraví uživatel ohlásí zmáčknutím tlačítka, které nosí při sobě. V tomto případě strážníci telefonicky kontaktují osobu a dle potřeby vyjíždějí sami, nebo kontaktují další složky integrovaného záchranného systému,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Michael Beneš.

Nejčastěji jde o pády, náhlou nevolnost a podobně. Někdy dochází ke spuštění tlačítka nouze po chybné či nechtěné manipulaci.

V současné době je evidováno více než 470 zařízení. Kromě tlačítka, které má uživatel u sebe, je v bytě instalováno i další tlačítko, a to přímo u dveří. Je určeno pro situace, kdy zazvoní nevítaný návštěvník, ať již neodbytný podomní prodejce nebo někdo podezřelý.

PODMÍNKY

„Jednou ze základních podmínek pro získání Senior linky je dosažení minimálního věku šedesát let. Projekt je určen seniorům, osobám se zdravotním či sociálním handicapem a osaměle žijícím,“ dodal Beneš. Jak zdůraznil, projekt zaznamenal takový ohlas, že v současné době jsou všechna dostupná zařízení nainstalována.

„Ve spolupráci s jednotlivými městskými obvody intenzivně pracujeme na navýšení celkového počtu těchto zařízení,“ uvedl Beneš.

PÁD

Nedávno Senior linka pomohla starší ženě z Ostravy-Hrabůvky. Důchodkyně nemohla vstát, zmáčknutím tlačítka však dokázala přivolat strážníky. Ti byli na místě během několika minut. Po vyběhnutí ke dveřím a zazvonění uslyšeli seniorku. Řekla, že spadla, necítí se dobře a sama nemůže vstát.

„Strážníci zajistili, aby kontaktní osoba, která měla od bytu klíče, rychle dorazila a domácnost zpřístupnila,“ uvedl Beneš. Pětaosmdesátiletá žena měla poraněnou levou nohu. K dalšímu ošetření ji převzali přivolaní zdravotníci.

K TÉMATU
Zařízení se skládá z řídící jednotky a dvou tlačítek. Řídící jednotka umožňuje příjem signálu a musí být trvale umístěna ve zdroji napájení. Jedno z tlačítek se umístí do blízkosti vstupních dveří a slouží k přivolání pomoci v situacích, kdy se na druhé straně dveří pohybují podezřelé osoby. Druhé tlačítko, které nosí senior neustále při sobě, například jako přívěšek na krku, slouží k přivolání pomoci v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví. Tlačítka jsou plně funkční pouze ve vnitřních prostorách bytu či domu.