Procvičení všech partií těla, stroje na posílení nohou i zádových krčních svalů, zvedání zátěže, strečinkové protahování, procvičování stability či šlapání na kole budou moci využívat obyvatelé Domu s pečovatelskou službou v Odborářské ulici v Ostravě-Hrabůvce. V prostorách zahrady domova totiž vznikne fitness senior hřiště.

„Slyšela jsem, že se něco takového u nás plánuje, ale nevíme zatím nic konkrétního. Jsem zvědavá, jak to bude vypadat a jestli cvičení zvládneme. V našem věku už člověk moc sil nemá, ale pohyb je rozhodně důležitý. Nemůžeme jenom sedět u televizoru nebo venku na lavičkách. Já se zatím alespoň snažím každý den procházet," ocenila nápad realizace hřiště dvaasedmdesátiletá obyvatelka domu s pečovatelskou službou Jarmila Zelinová.

Hřiště nebude sloužit jen obyvatelům domova, ale mělo by být přístupné i veřejnosti. „Protože v minulosti docházelo ke krádežím a vandalismu, je zahrada domova oplocena. Momentálně se snažíme vymyslet systém, který by umožnil vstup na hřiště i zájemcům z řad veřejnosti. Užívání hřiště pochopitelně nebude zpoplatněno," vysvětlil místostarosta Ostravy-Jihu František Staněk.

Výstavba projektu bude zahájena v dubnu a předpokládá se, že skončí nejpozději v polovině tohoto roku. Celková částka na vybudování hřiště se pak vyšplhá na 520 tisíc korun, přičemž část nákladů pokryje společnost ArcelorMittal Ostrava. „Huť přispěla částkou 300 tisíc korun. Cílem projektu je lepší využití volného času seniorů a zlepšení jejich fyzické kondice," upřesnila mluvčí ArcelorMittal Barbora Černá.

Představitelé městského obvodu podotkli, že vybudování hřiště není letos jediným projektem, který podpoří obyvatele staršího věku. „Jedná se pouze o jednu z oblastí, na kterou se náš obvod při péči o seniory chce zaměřit. Už brzy se zapojíme do projektu ostravské městské policie Senior linka. Zájemcům přispějeme na instalaci nouzových náramků a tlačítek v bytech seniorů a zdravotně postižených či tělesně handicapovaných osob," uzavřel místostarosta František Staněk.

Klára Kohutová