Záměr slovenského podnikatele koupit činžáky v dané lokalitě a zřídit v nich studentské městečko svého času schvaluje jednomyslně celé mariánskohorsko-hulvácké zastupitelstvo. „Teď je tam ovšem situace snad desetkrát horší než v době, kdy domy patřily našemu obvodu,“ poznamenává starosta Patrik Hujdus.

Oblast ulic Bílé, Cottonovy a Hany Kvapilové je totiž považována za ghetto právem hodné tohoto pojmenování. Chudí přistěhovalci z východních osad nejsou zvyklí používat popelnice, smetí se vrší pod okny, v okolí bují narkomanie, obchodníci se obávají okradení a sousedé přepadení. Služebna strážníků prý moc nepomáhá.

A k tomu se v obvodě šíří zvěsti o úspěchu Jozefa Bardíka doma: Za loňský rok se stává slovenským top začínajícím podnikatelem! Díky své gastronomické síti Regal Burger, která se z festivalového stánku s kavárnou a burgery vypracovává na řetězec provozoven působících v řadě míst na Slovensku a expandující i do Česka.

Seriál Deníku: Ostudy Ostravy

„Když doma uspěl a sbírá ocenění, proč to nedokáže i u nás? Rádi bychom mu také tleskali a vážili si ho za jeho projekt studentského městečka!“ říká místostarosta Vladimír Řezáč. Sám i rozumí zlobě spoluobčanů nad paradoxní situací: Úspěšný podnikatel na straně jedné a pronajímatel bydlení v oblasti plné problémů na druhé.

„Červený kříž a Regal Burger jsou jen dva z asi patnácti projektů, na nichž v současnosti dělám, a kde jsem investorem. A všechny potřebovaly svůj čas. Tu restaurační síť tvořilo před třemi lety pět drobných provozoven, teď už jsou jich desítky “ vysvětluje Bardík. Červený kříž je podle něj staveniště uprostřed rekonstrukce.

„Studentské městečko v žádném případě neberu jako neúspěch! Projekt běží, ale s ohledem na vývoj trhu bude studentských bytů méně, než se plánovalo. V ostatních domech vzniknou startovací byty pro mladé rodiny,“ popisuje podnikatel. Ten v lokalitě působí od roku 2016 a opravy hodlá dokončit v letech 2021 – 2022.

Bardík také upozorňuje, že každý podnikatelský záměr financuje samostatně. „Takže jsem žádné peníze z nájemného vybíraného na Červeném kříži nevyužil na něco jiného. Tyto prostředky byly v plné míře investovány do správy domů – zajištění nočního hlídače či údržby – a jejich postupného rekonstruování,“ konstatuje.

O které problematické lokalitě v Ostravě chcete číst příště? Napište nám na email: ales.uher@denik.cz.