Obec Václavovice leží v Moravskoslezském kraji v okrese Ostrava-město (do 31. 12. 2006 náležela okresu Frýdek-Místek) v blízkosti měst Ostrava, Havířov a Frýdek-Místek. Žije zde přibližně 2 000 obyvatel. Obec je členem svazku obcí Region Slezská brána od roku 1999, a je tak jedním z nejstarších členů svazku.

Kostel sv. Václava

Všechny díly seriálu Deník na návštěvě najdete zde

Dominantou obce Václavovice je římskokatolický kostel svatého Václava. Byl vybudován v letech 1998 2001 a má kapacitu 100 sedících a 100 stojících návštěvníků. Dva jeho zvony mají jména Václav a Marie. Dlouhodobý úmysl postavit na tomto místě kostel se kvůli dějinným záležitostem povedl až v 90. letech minulého století. 

Obec VáclavoviceObec VáclavoviceZdroj: Deník/Jan Smekal

3. května 1995 povolil na žádost místních věřících stavbu kostela olomoucký arcibiskup Jan Graubner a 21. května téhož roku byl základní kámen kostela v Olomouci posvěcen papežem Janem Pavlem II. Slavnostní zasvěcení kostela sv. Václavu proběhlo 28. září 2001. 

V čele radnice je žena

Starostka Václavovic Magda Pustková.Starostka Václavovic Magda Pustková.Zdroj: Deník/Jan Smekal"Máme to štěstí, že se u nás zachovalo dost starých dřevěných domečků či větrných mlýnků," říká v rozhovoru pro Deník starostka Václavovic Magda Pustková. Mluví o tom, že obyvatelé obce mohou využívat komfort krátké cesty za prací, nákupy i kulturou, že v obci panuje přátelská a pohodová atmosféra a zmiňuje také fakt, že koronavirus zklidnil život ve vsi. Přitom lidé jsou tady velmi ukáznění a snaží se navzájem si pomáhat - CELÝ ROZHOVOR SE STAROSTKOU VÁCLAVOVIC MAGDOU PUSTKOVOU NAJDETE ZDE

Myslivecký spolek

Ivan Hoch, předseda Mysliveckého spolku Václavovice u Frýdku-Místku, z. s.Ivan Hoch, předseda Mysliveckého spolku Václavovice u Frýdku-Místku, z. s.Zdroj: Deník/Jan SmekalMyslivecký spolek Václavovice u Frýdku-Místku obhospodařuje přibližně 700 hektarů polí, lesů a vodních ploch mezi třemi velkými aglomeracemi, a sice Frýdkem-Místkem, Havířovem a Ostravou. V momentální covidové době je pro ně velkým problémem obrovská návštěvnost v lesích.

"Od Šenova po Řepiště se nachází celistvý les o rozloze asi 800 hektarů. Patří nám polovina tohoto lesa. Je to naše největší bohatství. Jinak ve Václavovicích převažuje slezské osídlení. Je tedy složité říct, kde je intravilán obce a kde je pole," říká předseda spolku Ivan Hoch, který hodně velký důraz klade na děti. Učí je, jak se mají chovat v přírodě. Každoročně pak pořádá také několik velkých akcí. Pokud jde o zvířata, žijí v honitbách spolku bažanti, kachny, zajíci, srnčí a dančí zvěř i divočáci. Výjimkou nejsou ani lišky, jezevci, kuny nebo psík mývalovitý - CELÉ POVÍDÁNÍ S MYSLIVECKÝM PŘEDSEDOU NAJDETE ZDE.