SERIÁL DENÍKU

Jan Světlík:Nestavíme muzeum, ale živý prostor pro lidi

Jan Světlík je šéfem strojírenského holdingu Vítkovice a zároveň autorem projektu kreativního průmyslu s názvem Nové Vítkovice. Je úspěšný průmyslník a regionální patriot, který bere zodpovědný přístup k regionu, ve kterém podniká, jako samozřejmost.

close zoom_in „Mým cílem je přetvořit Dolní oblast Vítkovic, která tvoří širší centrum města Ostravy, v místo setkávání lidí. Chci, aby zde obyvatelé Ostravy i její návštěvníci našli využití pro sportovní, kulturní a vzdělávací aktivity a zájmy,“ vysvětluje Jan Světlík.

Chce tak dle svých slov vytvořit alternativu k současnému trávení volného času, kterým je takzvané shoppování a bezmyšlenkovité utrácení peněz za věci, které v zásadě nepotřebujeme.

„Dolní oblast by měla být tím pravým místem, kde by lidé mohli trávit svůj volný čas a holdovat svým koníčkům. Kde by jednoduše mohli naplno prožívat své radosti,“ dodává Světlík.

Petr Koudela:Nesmíme promarnit velkou šanci

close zoom_in Petr Koudela je ředitelem sdružení Dolní oblast Vítkovice, pod které spadá nejen tento industriální skvost, ale i Landek Park či Trojhalí Karolina.

„Tyto areály mají neskutečný potenciál. Jsou tím nejhezčím a nejzásadnějším z architektury, míst a atrakcí, které tady v regionu máme. Ověřím si to pokaždé, když někoho do areálů vezmu a vidím, jak je unesen,“ říká Koudela.

Počáteční pocity popisuje jako opravdové obavy a strach, zda je možné všechny ty velké ambice zvládnout. „Postupem času ale obavy odcházejí. Je to hlavně díky až neuvěřitelnému nasazení pana Světlíka a vůbec dalších lidí, kteří se na projektech podílejí,“ pokračuje Koudela s tím, že ambicí celého projektu je vytvořit místa, na která budou lidi v regionu pyšní. Kde si přivedou své návštěvy na vyhlídku z vysoké pece, kde si užijí výborný koncert či festival, kde se bude denně studovat, vzdělávat se, hrát si, relaxovat.

„Pokud památky vybavíme atraktivním programem, vyčistíme a zpřístupníme je, není co řešit. Využijme toho,“ dodává.

Přečtěte si také:Nová vědecká knihovna v koksovně? Možná ano!

Jiří Michálek:Dolní oblast získá smysluplné využití

close zoom_in Jiří Michálek řídí ve Vítkovicích odborné pracovníky, tak aby výsledkem bylo dílo včas a kvalitně realizované.

„Protože jsem již víceméně pamětníkem pamatuji si zastavení vysokých pecí jsem rád, že se také mohu podílet na jejich znovuoživení pro další smysluplné využití,“ konstatuje.

Jiří Michálek zároveň oceňuje možnost být u zrodu těchto projektů, dalších možností a netradičních řešení při jejich realizaci, překonávání různých překážek a problémů spojených s jejich prosazením, jak u laické, tak u odborné veřejnosti.

„Oceňuji také možnost setkat se s mnoha lidmi, jako jsou architekti, umělci, stavbaři, projektanti, politici a další, se kterými bych se asi jinak neměl možnost potkat a jejichž názory a stanoviska mě při práci ovlivňovaly a ovlivňují,“ dodává Michálek.

Lumír Plac:Můj sen se stává skutečností

close zoom_in Lumír Plac má na starosti hornické expozice v Landek Parku a v dole Hlubina. Jeho úkolem i velkým přáním je co nejvěrohodněji přiblížit návštěvníkům práci v dole.

„Jsem rád, že po změně majitele v minulém roce se lokalita Landeku včetně její hornické expozice mohla stát součástí tak významného sdružení, jako je Dolní oblast Vítkovice. Je to záruka další existence a rozvoje tak krásného areálu v blízkosti Ostravy,“ zdůrazňuje Plac.

Pochvaluje si také setkání s novými lidmi, kteří jsou ve vztahu k technicko-industriálním památkám naladěni na stejnou notu. „Jsou to lidé v mnoha případech o několik desítek let mladší než já, u kterých obdivuji obrovské nasazení a entuziasmus při propagaci a realizaci projektů. Jsem rád, že v tomto týmu mohu pracovat a přispět tak nějakou ,troškou do mlýna' svými nápady,“ říká Lumír Plac. „Dá se říct, že v mém případě se sen stává skutečností,“ dodává.

Rodan Broskevič:Budu hrdě říkat: Byl jsem u toho

close zoom_in Rodan Broskevič řeší využití možností dotačních titulů pro sdružení Dolní oblast Vítkovice a jejich přípravu pro realizaci. Pracuje také na koordinaci všech projektů.

„Nikdo z nás sám o sobě nemůže vyřešit a připravit vše. Stejně jako se jednotlivé projekty vzájemně prolínají a doplňují, tak i my s kolegy tvoříme tým, který má jediný cíl. Oživit a zpřístupnit unikátní industriální památky podle vizí pana Světlíka a pana Pleskota,“ popisuje Rodan Broskevič.

Imponuje mu také pracovitost, svědomitost a skromnost kolegů Jirky Michálka, Petra Koudely a Lumíra Place. Dolní oblast a Landek Park vnímá jako obrovskou výzvu, která jej lidsky i profesně velmi láká.

„Jsem velmi vděčný za šanci osobně se účastnit na tak výjimečném projektu. Stále více a více si uvědomuji, že náš projekt Nové Vítkovice začíná přesahovat svým významem a rozsahem nejen republikový, ale také evropský prostor,“ líčí Broskevič.

Jaroslav Borák:Zdánlivě nereálné se daří naplňovat close zoom_in

Jaroslav Borák se ve společnosti Vítkovice podílí už od roku 2003 na strategii. Náplní jeho práce je tak i řešení problematiky rozvoje Dolní oblasti Vítkovic.

„Spolupracuji na projektu Zpřístupnění a nové využití Národní kulturní památky Vítkovice, součástí mé činnosti jsou i projekty výstavby Energocentra, doprovodné infrastruktury a Světa techniky. Podílím se i na přípravách území včetně haldy Hrabůvka,“ popisuje Jaroslav Borák.

„Nejvíc si cením tvůrčí atmosféry kolektivu pracovníků, kteří se na projektech podílejí. Mou snahou je přispět k uskutečňování vizí pana Světlíka, které mnozí považují za nereálné, a které se daří naplňovat,“ konstatuje.

Ženy v pozadí proměny ostravského industriálního dědictví

Lenka Mynářová:Jsou to mé životní projekty

close zoom_in Lenka Mynářová se podílí na projektu destinačního managementu, zpracovala koncept Science centra Svět techniky, marketingovou strategii Trojhalí a využití Dolní oblasti Vítkovic.

„Když jsem realizovala výzkum při přípravě strategie pro DOV, zjistila jsem, že je to pro obyvatele Ostravy hodně důležité území, ke kterému mají silný vztah, a není jim jedno, že chátrá. Jsem moc ráda, že i hodnotitelé naší žádosti o projekt Svět techniky vnímali, že jsme do něj vložili to nejlepší za strategickou část jsme dostali absolutní počet bodů,“ líčí Lenka Mynářová.

Podle jejích slov ji při přípravě projektů velmi oslovila vize, nadšení, vytrvalost a především osobní nasazení Jana Světlíka. „Dále je to spolupráce s celým týmem, která je skutečně excelentní. Všichni chápeme výjimečnost projektů a děláme to srdcem. Dolní oblasti i Landek Parku bych přála mnoho nadšených a vracejících se návštěvníků všech věkových skupin,“ dodává Mynářová

Hana Koníčková:Projekty v Dolní oblasti jsou pro mě velkou výzvou

Hana Koníčková je tvůrkyní a administrátorkou výběrových řízení na dodavatele projektových dokumentací, stavebních firem či marketingových agentur.

„Nikdy dříve jsem nerealizovala tolik výběrových řízení pro tak ,malou‘ plochu. Je to báječný pocit, když po několikaměsíční práci na výběrovém řízení předávám smlouvu k realizaci díla a současně mohu sledovat, jak se vše ze dne na den mění,“ říká Koníčková.

Jako cíl své práce vnímá především zachování unikátu. „Udělám vše, co mohu, aby byl tento technický skvost zachován i pro další generace. Je úžasné, že ho v budoucnu využijeme nejen jako muzeum, ale že bude tvořit součást našeho každodenního života, že zde můžeme přijít na koncert stejně tak jako na odborný kongres,“ popisuje náplň Dolní oblasti Vítkovic.

Jana Kučová:Netradiční projekty si žádají výjimečné postupy close zoom_in

Přípravu veškerých staveb zajišťuje Jana Kučová. Spolupracuje s projektanty, kontroluje dokumentace, v rámci výběrových řízení vyhodnocuje cenové nabídky uchazečů.

„Z hlediska mé profese je setkání s industriální architekturou výjimečné a velmi si toho cením,“ říká Jana Kučová. Jedná se dle jejích slov o netradiční a nestandardní projekty, které vyžadují výjimečné postupy a individuální přístup k jednotlivým stavbám.

V tomto smyslu je třeba spolupracovat s odborníky z různých oblastí, kteří se u standardních staveb běžně nesetkávají s historiky, architekty, techniky, energetiky, dopravními specialisty a dalšími. „Pevně věřím že budou výsledné projekty dlouho a dobře sloužit pro potřeby vzdělávání, vědy a výzkumu,“ dodává.

Tereza Skotnicová:Ostrava bude městem kultury, vědy a výzkumu

close zoom_in Pro fungování sdružení Dolní oblast Vítkovice zabezpečuje Tereza Skotnicová organizační záležitosti a potřebné právní služby. Na své práci má ráda velkou rozmanitost.

„Tím nemyslím ale jen práci. Možnost podílet se na těchto netradičních projektech mi dává šanci setkávat se s řadou lidí, od kterých mám možnost naučit se zajímavým věcem. Věřím, že každý máme v sobě cosi, co můžeme druhému předat,“ vysvětluje.

Místa, kde jsou projekty sdružení realizovány, dle ní skýtají neskutečné možnosti pro využití volného času.

„Všechny plánované projekty napomohou oživení starých tradic, se kterými je Ostrava neodmyslitelně spjata. Zároveň veřejnosti ukážou, že je i městem s budoucností, městem kultury, vědy a výzkumu.“

NOVÉ VÍTKOVICE. Výraznou proměnu Ostravy přinesou v blízké době projekty za miliardy korun, které mají jednoho společného jmenovatele stojí za nimi sdružení Dolní oblast Vítkovice. Od Landeku až po Hrabovou se podél řeky Ostravice táhnou mnohá zajímavá území, z nichž se postupně stanou centra pro vzdělávání, zábavu, sport i třeba společenská setkávání. Každé sobotní tištěné vydání Moravskoslezského deníku přináší podrobné informace o všech těchto projektech.

Související články:Seriál Deníku: Proměna Ostravy a jejích památek

Vyběhne Baník na vítkovický trávník? Kolik to bude stát?